Domů » 13 tipů na recepty z plantainů
13 tipů na recepty z plantainů

13 tipů na recepty z plantainů

Jednou z mých nejoblíbenějších surovin, kterou jsem v posledních letech objevila, jsou jednoznačně plantainy. Jedná se o druh banánu známý také jako zeleninový banán nebo banán na vaření. Oproti klasickému banánu je obvykle mnohem větší a spíše než na přímou konzumaci je vhodný na vaření a pečení. Skvěle se hodí jako náhrada mouky, neboť je hodně moučný a navíc přirozeně bezlepkový, díky čemuž bývá oblíbený mezi celiaky. Pokud je dostatečně zralý, je navíc dost sladký, aby posloužil zároveň jako sladidlo. 

Kde koupit plantainy?

V České republice můžete plantainy koupit například v prodejnách Globus, Makro či Delmart, na Rohlik.cz a u některých Vietnamců prodávajících ovoce a zeleninu (ku příkladu v Praze u stanice metra Hradčanská v ulici Dejvická). Plantainy koupíte obvykle zelené a doma vám během pár dní dozrají.

Jaké konkrétní recepty můžete z plantainů připravit? Na to se pojďme nyní společně podívat. Připravila jsem pro vás výběr svých nejoblíbenějších receptů z plantainů. A jaký je ten váš? Dejte mi vědět do komentářů pod příspěvkem.

Citrónový chlebíček

Citrónový chlebíček (bez lepku, paleo, AIP, vegan)

Sladký a zároveň příjemně kyselý, takový je tento skvělý citrónový chlebíček. Stejně jako ostatní recepty v tomto seznamu je přirozeně bezlepkový díky využití plantainu místo mouky. Zároveň splňuje recept na citrónový chlebíček také zásady paleo stravy a vychutnáte si ho i během eliminační fáze autoimunitního protokolu.

Recept najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Čokoládovo-pomerančový dort

Kombinace čokolády a pomeranče funguje zkrátka perfektně. Kromě tohoto lahodného pečeného koláče ji můžete vyzkoušet také v mém nepečeném raw čokoládovo-pomerančovém dortu. Který vyzkoušíte, pečený nebo nepečený?

Recept na pečený čokoládovo-pomerančový dort z plantainu najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Čokoládový koláč s kokosem

Čokoládový koláč s kokosem (Paleo)

Další výborný čokoládový dort vyrobený z plantainu. Tenhle patří k mým nejoblíbenějším. Pokud i vy stejně jako já milujete čokoládu, jistě si ho také oblíbíte. Čokoládové těsto koláče je díky plantainům vláčné a navíc se na něm nachází ještě krusta čokoládové polevy posypaná kokosem.

Dort k 1. narozeninám

Dort k prvním narozeninám (bez lepku, bez laktózy, paleo)

Snad každá mamka chce svému drobečkovi k 1. narozeninám dopřát dort. Vhodných dortů, na kterých si mohou takto malé děti bezstarostně pochutnat, ale není mnoho. Já připravila oběma klukům dort z jejich oblíbeného ovoce a zeleniny. Jako základ nám posloužily mé oblíbené plantainy, díky kterým nebylo třeba dort nijak sladit.

Jablečný koláč

Jablečný koláč (Paleo)

Jednodušší už to skoro být nemůže. Tento skvělý jablečný koláč je velmi jednoduchý na přípravu a potřebovat na něj budete pouze pár surovin. Navíc je přirozeně bez lepku, bez laktózy a bez cukru a pochutnají si na něm i naše nejmenší dětičky.

Makový koláč s třešněmi

Makový koláč s třešněmi (paleo, bez lepku)

Receptů na bublaninu s třešněmi je všude spousta, ale co takhle zkusit něco jiného? Třeba tento makový koláč s třešněmi, který je nejen chuťově výborný a vláčný, ale také přirozeně bezlepkový, bez laktózy a bez cukru. Navíc je velmi jednoduchý na přípravu. Místo třešní můžete použít švestky a připravit si tak skvělý makový koláč se švestkami.

Mrkvovo-kokosový dort

Svatební mrkvovo-kokosový dort (Paleo)

Už je to nějaký ten pátek, co jsem se vdávala, ale náš paleo/bezlepkový svatební dort připravujeme doma pořád. Návštěvy si ho pochvalují, vláčnému mrkvovému dortu odolá opravdu málokdo. Pochutnávají si dospělí i ti nejmenší.

Mrkvový koláč s vlašskými ořechy

Mrkvový koláč s vlašskými ořechy (Paleo)

Můj úplně první recept z plantainů byl tento mrkvový koláč s vlašskými ořechy. Hned jsme si ho doma zamilovali a dlouhou dobu ho pekli snad každé návštěvě. Myslím, že v našem nejbližším okolí nebude příliš lidí, kteří by tento mrkvový koláč nikdy neochutnali. S různými obměnami ho pečeme dodnes.

Obrácený kokosový koláč s ananasem

Tento recept je úpravou níže uvedeného obráceného kokosového koláče s hruškami. Upravila jsem ho tak, aby byl nejen bez lepku, ale také bez mléka a vajec a vhodný i při eliminační fázi autoimunitního protokolu. Vychutnat si ho tak může opravdu každý. Navíc kombinace pečeného ananasu a kokosového těsta je opravdu skvělá.

Recept najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Obrácený koláč s hruškami

Obrácený kokosový koláč s hruškami (Paleo)

Další z mých top plantainových receptů. Na tomto obráceném kokosovém koláči s hruškami si vždy ráda pochutnám a svůj úspěch slaví i v mém okolí.

Ořechová bábovka

Ořechová bábovka (Paleo)

Vláčná ořechová bábovka bez lepku sladká díky zralým plantainům a datlím. Je velmi jednoduchá na přípravu a pochutná si na ní každý milovník vlašských ořechů.

Plantainové houstičky

Plantainové houstičky (bez lepku, paleo, AIP)

Vyrobit domácí bezlepkové pečivo je skutečná výzva. Troufám si však říct, že tyto plantainové houstičky se opravdu povedly. Navíc jsou nejen přirozeně bezlepkové, ale navíc si je můžete dopřát také v rámci paleo stravování a při eliminační fázi autoimunitního protokolu.

Plantainové chipsy

Plantainové chipsy (Paleo, Vegan)

Kromě výše zmíněných plantainových houstiček se nezralé zelené plantainy skvěle hodí na přípravu plantainových chipsů. Na ty v českých obchodech většinou nenarazíte, ale velmi snadno si je připravíte doma, navíc s minimem tuku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*