Domů » Dort k prvním narozeninám
Dort k prvním narozeninám (bez lepku, bez laktózy, paleo)

Dort k prvním narozeninám

Je to až k nevíře, jak ten čas rychle letí. Můj mladší syn oslavil před pár dny své první narozeniny, a tak jsem již podruhé pekla narozeninový dort pro nejmenší.

Hodně maminek řeší, jaký dort k prvním narozeninám zvolit. Některé koupí klasický krásně nazdobený dort a složení neřeší, nebo ho dítěti jednoduše nedají. Čím dál tím více maminek (alespoň těch kolem mě) chce ale svému dítěti dort k prvním narozeninám dopřát, a tak hledají, diskutují a zkouší různé recepty, obvykle zahrnující jogurt, „zdravou“ mouku, „zdravý“ cukr, banán a další ovoce nebo třeba i dětské piškoty. Velmi populární jsou také tzv. smash caky, které si dítě může sníst samo rukou a rozpatlat, kde se dá.

Sama jsem otázku dortu k prvním narozeninám řešila před pár lety s prvním synem. Tehdy jsem vymyslela recept z jeho oblíbených surovin, který se osvědčil, takže jsem to měla letos téměř bez práce. Jen bylo potřeba pár drobných úprav, protože s mladším synem zatím nemáme zavedené celé vejce (jen žloutek) a můj současný mixér by se na syrové mrkvi dost trápil. I tak ale recept fungoval perfektně a všichni jsme si pochutnali.

Dort k prvním narozeninám (bez lepku, bez laktózy, paleo)

Narozeninový dort podle mého receptu je velmi jednoduchý na přípravu. Všechny ingredience jen rozmixujeme dohromady a dáme péct.

A co budeme na dort k prvním narozeninám vlastně potřebovat? Zaprvé mé oblíbené plantainy. Čím zralejší, tím lepší. Pokud jste o plantainech ještě neslyšeli, více se o nich můžete dočíst zde. Dále přidáme jablka, mrkev, vejce a přepuštěné máslo. Doplníme skořicí pro výraznější chuť a vůni a jedlou sodou, aby nám dort pěkně “naběhl”, a to je vše. Víc není potřeba a na výsledku si pochutnají ti nejmenší i starší strávníci.

Konzistence dortu určitě dovoluje i jeho rozpatlání, můžeme ho tedy využít jako zmíněný smash cake. U nás se však žádná veselá akce, po které bychom museli umýt dítě i půlku bytu, nekonala. Ani jeden z kluků neměl tendenci do dortu sáhnout rukou a nechali se způsobně nakrmit vidličkou.

Dort k prvním narozeninám (bez lepku, bez laktózy, paleo)

A jedno doporučení na závěr. Pokud chcete, aby váš oslavenec sám sfoukl svíčku, pár dní předem ho to začněte učit. Děti v tomto věku to už zvládnou, ale musí jim to někdo ukázat.

Dort k prvním narozeninám (bez lepku, paleo, low-fodmap, gaps)

Počet porcí

8-12 kousků

Příprava

10 minut

Pečení

1 hodina

Suroviny

 • 2 zralé plantainy

 • 2 jablka

 • 2 mrkve

 • 2 vejce (případně jen žloutky, pokud ještě nemáme zavedeno celé vejce)

 • 3 lžíce přepuštěného másla

 • 1 lžička skořice

 • ½ lžičky jedlé sody

Postup

 • Nechte předehřát troubu na 170 °C.
 • Plantainy oloupejte a nakrájejte na menší kusy.
 • Nakrájené plantainy dejte do mísy společně s ostatními ingrediencemi a vše rozmixujte na hladké těsto. Pokud nemáte silný výkonný mixér, mrkev můžete zvlášť nastrouhat najemno a přidat ji do těsta nakonec.
 • Těsto přendejte do dortové formy. Uvedené množství vystačí na menší dortovou formu o průměru 20 cm, pokud chcete vyšší dort, nebo na formu o průměru 24 cm, kde bude dort nízký.
 • Pečte v předehřáté troubě na 170 °C cca 1 hodinu.
 • Před podáváním nechte zcela vychladnout, ideálně v lednici.
Výživové údaje* na 1 porci
Energie 145 kcal
Bílkoviny 2,3 g
Sacharidy 16,9 g
Tuky 7,1 g

*Uvedené nutriční hodnoty platí v případě rozdělení dortu na 8 kousků a jsou pouze orientační, záleží na konkrétních použitých surovinách a jejich přesném množství.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*