Řešíte potravinové alergie či intolerance? A nevíte si rady, jak na vánoční cukroví? Pak tu pro vás mám spoustu praktických typů, jak se jednotlivým alergenům při přípravě cukroví vyhnout. Pojďme na to!
1. Cukroví bez lepku
Vzhledem k tomu, že u vánočního cukroví nepotřebujete nadýchanou konzistenci, se kterou často pomáhá právě lepek, není problém nahradit klasickou pšeničnou mouku za jinou.
Na výběr máte dnes z obrovského množství různých druhů mouk. Kromě různých bezlepkových směsí můžete pro pečení bez lepku vybírat z mnoha tzv. jednodruhových mouk:
- mouky z obilovin, které neobsahují lepek: kukuřičná, rýžová, čiroková, jáhlová, pohanková, amarantová a mouka z quinoy;
- mouky z luštěnin: cizrnová, mouka z červené čočky a další;
- ořechové a semínkové mouky: mandlová, kešu, lněná, lískoořechová, moukou z vlašských ořechů a další;
- mouky z různých druhů ovoce a zeleniny: kokosová, tapioková, manioková, banánová, plantainová a další.
Každá z bezlepkových mouk má své specifické vlastnosti a někdy je tak vhodné je mezi sebou různě kombinovat. Za sebe mám při pečení vánočního cukroví nejradši kombinaci mandlové a tapiokové mouky.
2. Náhrada za mléko a máslo
Kravské či jiné živočišné mléko nahradíte prakticky ve všech receptech 1:1 mlékem rostlinným. Vybírat můžete např. mléko sójové, rýžové, ovesné, mandlové, lískooříškové, kešu nebo kokosové. Rostlinné mléko si také snadno připravíte i sami doma.
Z dalších mléčných výrobků pak při pečení cukroví budete nejvíce potřebovat máslo. Pro to dnes existuje celá řada rostlinných alternativ másla. Za sebe mám nejradši kokosový olej, jen musíte počítat s lehkou kokosovou chutí cukroví.
3. Alternativy vajec
Možností, jak v receptech nahradit vejce, je celá řada a každá alternativa se hodí pro jiné účely.
Pro přípravu vánočního cukroví je za mě nejvhodnější alternativou tzv. želatinové vejce, které připravíte smícháním želatiny s horkou vodou.
Dále mohu doporučit olej (např. kokosový) nebo máslo/ghí, případně mohou posloužit i různá ořechová másla.
Jako další skvělé alternativy vajec slouží např. mletá chia nebo lněná semínka rozmíchaná s vodou, banán nebo různá pyré. Ty se však hodí spíše pro přípravu těst na lívance, muffiny atp.
4. Čím nahradit ořechy
Co by to bylo za Vánoce bez ořechů, že? Pokud je ale nemůžete, nezoufejte. Mám pro vás skvělý tip: tzv. tygří ořechy nazývané také jako zemní mandle. Název je trochu zavádějící, ve skutečnosti se totiž jedná o malé hlízky šáchoru jedlého.
Tygří ořechy seženete buď celé nebo v podobě mouky. Mouku z tygřích ořechů koupíte např. v drogeriích dm nebo na grizly.cz. Z tygřích ořechů pak můžete připravit také mléko, které je vhodnou alternativou jiných mlék.
V některých receptech se může hodit také kokos. Ten můžete namlít najemno a použít místo mletých ořechů (pozor pro tyto účely nepoužívejte kokosovou mouku).
5. Nechte se inspirovat
Prohledejte internet. Kromě vyhledávání receptů “bez lepku” (anglicky gluten free) či “bez mléka” (anglicky dairy free) doporučuji použít při hledání také názvy relevantních stravovacích stylů či diet:
- např. “AIP” recepty neobsahují žádné z běžných alergenů, tedy lepek (ani žádné obiloviny), luštěniny, mléčné výrobky, vejce ani ořechy;
- “Paleo” recepty jsou bez obilovin, luštěnin a mléčných výrobků (výjimkou je přepuštěné máslo / ghí);
- “Low carb“, “Keto“, “SCD” či “GAPS” recepty jsou také vždy bez obilovin, tedy bez lepku;
- “Vegan” recepty pak žádné mléčné výrobky ani vejce. Stejně jako “RAW” dezerty, které se navíc nemusí péct.
Hledáte již hotové osvědčené recepty?
Mrkněte do mé e-kuchařky VÁNOČNÍ CUKROVÍ. Najdete v ní hned 16 receptů na tradiční i méně tradiční vánoční cukroví. Všechny recepty jsou také ve verzi bez lepku a bez laktózy, značná část pak i bez dalších alergenů.
Přeji Vám krásný předvánoční čas a pohodu.