Domů » Domácí vanilkový extrakt
Vanilkový extrakt

Domácí vanilkový extrakt

Máte rádi vůni vanilky? Pak si jistě zamilujete, nebo jste si možná již zamilovali, i vanilkový extrakt. Ten se perfektně hodí pro přípravu všech možných dezertů. Sama ho přidávám do velké části mých sladkých receptů.

Sehnat u nás čistý vanilkový extrakt v množství větším než 10 ml a ještě za rozumnou cenu je však skoro nemožné. Drtivá většina dostupných produktů jsou jednak malé lahvičky za vysoké ceny a navíc obsahují přidaný cukr nebo další látky.

Vyrobit domácí vanilkový extrakt je přitom velmi jednoduché. Budete k tomu potřebovat jen dvě ingredience: vanilkový lusk a vodku. Lusk jednoduše namočíte do vodky a pak už si stačí jen počkat, než se vanilka vylouhuje do vodky a vznikne vanilkový extrakt.

Vanilkový extrakt

Pro více informací o vanilkovém extraktu mrkněte na můj oblíbený web Living Healthy With Chocolate, kde najdete i video na výrobu vanilkového extraktu a vanilkového prášku.

Věděli jste, že

Nejdůležitější látkou obsaženou ve vanilce je vanilin, který je odpovědný za její příjemnou vůni a sladkou chuť. Provedené výzkumy naznačují, že by vanilin mohl mít také některé pozitivní účinky, a to konkrétně antioxidační, protizánětlivé, protirakovinné či neuroprotektivní.

zdroj
KUBALA, Jillian. 6 Benefits of Vanilla Extract and Vanilla Beans. Healthline Nutrition [online]. [cit. 2022-03-14]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/vanilla-extract-benefits

Domácí vanilkový extrakt

Množství

Podle potřeby

Příprava

5 minut

Louhování

Min. 4 týdny

Suroviny

  • kvalitní vodka

  • vanilkové lusky dle potřeby (já používám 1 lusk cca na 100 ml vodky)

Postup

  • Vanilkové lusky rozkrojte podélně, aby se mohla semínka dostat ven. Případně podle potřeby nakrájejte na kratší kousky, záleží na velikosti lahviček, ve kterých budete připravovat vanilkový extrakt.
  • Vanilkové lusky dejte do uzavíratelných lahviček, cca 1 lusk na 100 ml, a zalijeme vodkou. Případně můžete lusky vložit rovnou do lahve s vodkou.
  • Dobře uzavřete a dejte na suché tmavé místo louhovat minimálně na 4 týdny.
Výživové údaje* na 100 ml
Energie 174 kcal
Bílkoviny 0 g
Sacharidy 0 g
Tuky 0 g

*Uvedené nutriční hodnoty jsou pouze orientační, záleží na konkrétních použitých surovinách a jejich přesném množství.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*