Domů » Quiet book
Quiet book

Quiet book

Už jste slyšeli o tzv. quiet book (česky tichá kniha)? Jedná se o knížku pro děti jakéhokoli věku plnou aktivit rozvíjejících jemnou motoriku, trpělivost, zručnost a další dovednosti. Obvykle narazíte na šitou nebo lepenou látkovou knížku, je však možné vytvořit i knížku papírovou. V textu níže budu mluvit pouze o látkové knížce, s papírovou nemám zatím osobní zkušenost.

Na quiet book jsem poprvé narazila, když jsem vymýšlela dárek pro kamarádčinu dceru k 1. narozeninám. Nápad mě hned zaujal a tak jsem neváhala a knihu vyrobila. Knihu, kterou můžete vidět na fotkách v tomto článku, jsem poté vyráběla pro syna k svátku, když mu byl rok a půl. Máme ji tedy doma už dva roky a syn se k ní stále vrací.

Na svém kontě mám zatím pouze dvě zmíněné šité knížky, nejsem tedy žádný odborník. Také nejsem nijak zvlášť šikovná a zkušená švadlenka. Přesto bych se s vámi ráda podělila o svou zkušenost s šitím quiet book, která snad bude pro někoho inspirací. A možná o to spíš mohu ukázat, že podobnou knihu může vytvořit skutečně každý. Pokud máte doma nebo ve svém blízkém okolí nějaké dítě a rádi tvoříte, určitě quiet book doporučuji. Výrobu si užijete a ještě uděláte dítěti velkou radost.

Výhodou doma vyrobené quiet book je, že ji můžete přizpůsobit aktuálním potřebám, dovednostem a zálibám vašeho dítěte. Však to všichni známe, naše dítě si oblíbí například ježky a my zrovna nemůžeme sehnat žádnou pěknou knížku s ježkem. Každé dítě si také jindy osvojuje jednotlivé dovednosti, někdo může umět čísla do deseti, ale má problém rozlišovat tvary a barvy. Zkrátka knihu můžete vždy vytvořit individuálně podle svého dítěte. Zároveň se pro každý věk hodí jiné aktivity. Quiet book totiž není určena jen pro nejmenší, snadno můžete vymyslet aktivity i pro školní děti.

Jak začít

Než začnete vyrábět samotnou knihu, velmi doporučuji si nejprve pečlivě rozmyslet a naplánovat, jaké stránky budete chtít tvořit. Nekonečné množství inspirace naleznete například na Pinterestu, kde si můžete vytvořit nástěnku pro quiet book, kam si budete ukládat všechny nápady, které vás zaujmou.

Rychle zjistíte, že skvělých nápadů je spousta a ve výsledku je nejtěžší si vybrat. Zamyslete se nad tím, co má vaše dítě rádo, co ho baví a zajímá. Knihu můžete ladit také tématicky, například zaměřit se pouze na dopravní prostředky a podobně. Za sebe pak velmi doporučuji volit jednoduché motivy. Zvlášť pro ty nejmenší je zbytečné vytvářet přeplácané složité stránky, které pro ně budou spíše matoucí a vám přidělají velké množství práce.

Jakmile máte rozmyšleno, jaké stránky chcete tvořit, všechny si předem nakreslete v měřítku 1:1, tedy přesně tak, jak budou ve výsledku vypadat. Nákresy vám pomohou pro jasnou představu výsledných stránek a navíc poslouží jako šablona pro následné vystřihování jednotlivých dílů. Předem si také vyzkoušíte, jaký formát knihy nejlépe zvolit a budete schopni odhadnout množství potřebného materiálu. Osobně se mi velmi osvědčilo kreslit návrhy na kostičkovaný papír.

Co budete potřebovat

Když už přesně víte, jak budou vypadat jednotlivé stránky naší knížky, je čas začít shánět materiál na výrobu. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji nakupovat dříve, s velkou pravděpodobností pořídíte zbytečně spoustu materiálu, který nevyužijete a následně vám zůstane roky ležet doma. Také se zkuste nejprve podívat ve svých zásobách, zda neobjevíte něco použitelného. Možná narazíte na zbytky látek nebo nějaké pěkné knoflíky, korálky a podobně.

Výběr konkrétního materiálu pro tvorbu knihy je pak čistě na vás. Sama jsem pro podklad na svou první quiet book zvolila fleec a jednotlivé motivy vyráběla z filcu. U druhé knihy, kterou vidíte na fotkách v tomto článku, jsem jako podklad pro stránky použila obyčejnou bavlněnou látku a motivy opět tvořila z filcu. Obě kombinace vypadají pěkně a fungují dobře. Fleece i bavlněnou látku jsem kupovala v metráži, filc se nechá koupit také ve formátu A4, buď jednotlivě nebo balení například deseti různých barev.

Další věc, kterou budete potřebovat, je výztuha, kterou podlepíte a zpevníte jednotlivé stránky a případně i některé aplikace. Pokud používáte nějakou pevnou látku, například pevnější filc, nemusí to být potřeba, jinak to vřele doporučuji pro následnou příjemnější manipulaci s knížkou. Já použila konkrétně ronofix, což je lepicí netkaná textilie, kterou stačí jednoduše nažehlit na látku. Ronofix seženete v metráži v prodejnách látky nebo galanteriích. Kromě ronofixu existují i jiné výztuhové materiály, někdo používá například vlizelín, vatelin nebo molitan. Zde jen doporučuji dát si pozor na tloušťku materiálu. Pokud budete chtít sešívat dvě stránky k sobě a orámovat je šikmým proužkem (viz níže), může se vám s příliš silnými stránkami špatně pracovat nebo je ani pořádně nedostanete do šicího stroje.

V neposlední řadě se vám pak jistě bude hodit nějaké zdobení v podobě knoflíků, korálků, barevných nití, zipů, gumiček a podobně, které oživí vaše obrázky a usnadní tvorbu některých dekoračních prvků. Například místo vyšívání hvězdiček na noční oblohu můžete použít knoflíky ve tvaru hvězd. Zde pak obzvlášť doporučuji si předem rozmyslet, co přesně skutečně využijete. Jakmile totiž uvidíte to velké množství krásných barevných knoflíků a korálků, velmi snadno jich pořídit mnohem více, než budete potřebovat.

Pro prvky v quiet book, které chcete, aby dítě sundavalo a nandavalo, se za mě nejlépe hodí suchý zip. Ten je možné koupit v různých barvách, velikostech a tvarech. Osobně se mi velmi osvědčila již předpřipravená kolečka, která jsem jednoduše nalepila a hotovo, nemusela jsem je složitě vystřihovat. Suché zipy lze koupit také samolepicí, které jsou již předem napuštěné lepidlem. Na materiálech, které jsme ve svých knihách používala, bohužel nedržely, vyřešila jsem to tedy přilepením pomocí tavné pistole. Zkoušela jsem suchý zip i přišít, s čímž bylo dost práce a navíc nedržel tolik jako přilepený.

Jde se tvořit

Když už máte vše rozmyšleno, nachystáno a nakoupeno, můžete začít tvořit svou quiet book. Pokud se bavíme o látkové knížce, máte hned několik možností, jak na to. Jednotlivé prvky na podkladovou látku můžete buď přišít na šicím stroji nebo ručně, případně lepit. Na internetu najdete mnoho ukázek, návodů a tipů, jak vytvořit tzv. no sew (česky nešité) quiet book. Sama jsem veškeré stránky šila ručně, protože s šicím strojem neumím pracovat a ani žádný nevlastním. Rozhodně by mi ale ušetřil hodně času. Skoro si myslím, že je rychlejší naučit se pracovat s šicím strojem a následně šít na něm, než všechno vyšívat v ruce.

Ještě než jsem začala přišívat jednotlivé prvky, zpevnila jsem si všechny stránky ronofixem. Viděla jsem i návody na quiet book, kde nejprve vytvořili samotnou stránku a poté ji podlepili, osobně se mi ale se zpevněnou stránkou lépe pracovalo, zvlášť vzhledem k tomu, že jsem šila v ruce. Zároveň je pak třeba dát si pozor, pokud máte na stránce různé korálky, knoflíky a podobně, neboť výztuhové materiály je obvykle potřeba nažehlit.

Jak spojit jednotlivé stránky

Jakmile máte vytvořené všechny stránky, budete je chtít pravděpodobně nějak spojit dohromady do podoby knihy. Zde je opět velké množství možností a volba je jen na vás. Okraje stránek můžete nechat jen tak ostřižené nebo je například “začistit” pomocí tzv. šikmého proužku jako to vidíte u mé knihy. Šikmý proužek si můžete sami vyrobit nebo jednoduše koupit v prodejnách látek či galanterii, prodává se v různých barvách i vzorech. Osobně se mi ohraničení šikmým proužkem hodně líbí, neboť hezky sjednotí celou knihu, která má jinak obvykle každou stránku jinak barevnou. Pokud se rozhodneme pro šikmý proužek, je dobré na to myslet již v průběhu šití jednotlivých stránek, neboť šikmý proužek část okraje překryje a tudíž byste mohli přijít o část obrázku.

Spojit jednotlivé stránky pak můžete například kroužkovou vazbou nebo sešitím. Možností, jak stránky sešít, je opět velké množství. Doporučuji podívat se na YouTube, kde najdete spoustu názorných návodů i v češtině. Sama jsem zkusila obě zmíněné možnosti (kroužkovou vazbu i sešití) a sešití se mi osvědčilo víc. Zároveň zde musím přiznat, že jak obšití šikmým proužkem, tak sešití jednotlivých stránek k sobě jsem nechala na své drahé mamince, která nejen vlastní šicí stroj, ale umí ho také perfektně ovládat. Upřímně si moc nedovedu představit, jak bych tohle dělala ručně.

Cena hotové quiet book

Jistě vás zajímá, na kolik taková šitá kniha vyjde. Co se materiálu týče, ten vás nemusí stát vůbec nic nebo v řádu stovek korun. Zvlášť pokud se nejedná o vaše první tvoření, ale využijete svých zásob. Na většinu prvků si vystačíte jen s malým kouskem látky a není třeba kvůli tomu kupovat například celou A4 filcu a pod. Co má však nevyčíslitelnou hodnotu, je vaše práce, kterou nad knihou strávíte. Věřím, že zkušená švadlena by celou knihu zvládla v řádu hodin, u mě to byly spíše desítky hodin. Naštěstí mám kreativní tvoření ráda a celou výrobu quiet book jsem si užila. Největší radost mám z toho, že i po dvou letech používání drží pohromadě a syna stále baví.

Pokud se vám nechce s quiet book tvořit, ale přesto byste ji rádi svému dítěti pořídili, můžete si šitou knížku koupit. Na českém trhu je hned několik firem, které nabízí buď prodej hotových knížek nebo výrobu knih na zakázku, kde máte možnosti si zvolit například jaké barvy či prvky budete v knize chtít. Zároveň je možné pořídit také sadu na výrobu quiet book, kde máte připraven veškerý materiál a podklady, které budete potřebovat a na vás je jednotlivé části sami sešít.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*