Domů » Květáková rýže
Květáková rýže (Paleo, AIP, Whole30, Lowcarb, Keto, GAPS, Vegan)

Květáková rýže

Jako dítě jsem měla nejradši květák obalený v trojobalu a smažený ve friťáku. Dál jsem znala úpravu na mozeček, ale ten tehdy k mým oblíbeným jídlům určitě nepatřil. Dnes už vím, že květák můžeme upravit na spoustu různých chutných způsobů. Snadno si připravíte květákovou rýži, květákový kuskus, květákovou kaši, různé květákové placky nebo si můžete z květáku dokonce uvařit pudink.

Květáková rýže se skvěle hodí jako příloha místo klasické bílé rýže, základ pro rizoto nebo z ní můžete vytvořit květákové placky. Osobně ji mám nejradši jako přílohu k hovězímu guláši.

Pokud se vám nechce květákovou rýži vyrábět a máte to štěstí, že se ve vašem okolí nachází supermarket Iceland, můžete si ji tam jednoduše koupit. Naleznete ji zde pod názvem 4 cauliflower rice steam bags, balení obsahuje 4 x 150 g připravených pro úpravu v mikrovlnce. Já mikrovlnku nepoužívám a květákovou rýži ohřívám na pánvi.

Další podobné jednoduché a rychlé recepty z dostupných surovin vhodné (nejen) pro program Whole30 naleznete v e-kuchařce WHOLE30 RECEPTY.

Whole30 recepty kuchařka

Věděli jste, že

Květák překypuje antioxidanty a detoxikujícími látkami. Dále je skvělým zdrojem vitaminu C a K a obsahuje také několik vitaminů skupiny B, draslík, vlákninu a dokonce i omega-3 mastné kyseliny.

zdroj
CONNELL, Heather a Julia MARANAN. Poznejte paleo superpotraviny: nejlepší paleo potraviny pro spalování tuků, tvorbu svalů a dosažení optimálního zdraví. Přeložil Lenka Marie ČAPKOVÁ. Praha: Synergie Publishing SE, [2015]. ISBN 978-80-7370-382-0.

Květáková rýže (paleo, aip, whole30, low carb, keto, SCD, gaps)

Počet porcí

2 – 4 (podle velikosti květáku)

Příprava

10 minut

Vaření

20 minut

Suroviny

  • květák

  • sůl

  • pepř nebo další koření podle chuti

Postup

  • Květák rozdělte na růžičky, omyjte a nasekejte v sekáčku nebo nastrouhejte na hrubo přes struhadlo.
  • Dejte do hrnce, osolte, případně přidejte další koření podle chuti.
  • Podlijte cca 100 ml vody a duste pod pokličkou do změknutí (asi 20 minut).
Výživové údaje* na 100 g
Energie 31 kcal
Bílkoviny 2 g
Sacharidy 4 g
Tuky 0,3 g

*Uvedené nutriční hodnoty byly převzaty z kalorických tabulek.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*