Domů » 10 nejlepších dezertů ze zeleniny
To 10 dezertů ze zeleniny

10 nejlepších dezertů ze zeleniny

Mrkvový dort už asi nikoho nepřekvapí, ale věděli jste, že lze chutné dezerty vytvořit i z jiných druhů zeleniny? Kromě mrkve se na přípravu sladkých dezertů hodí například řepa, dýně, batáty, cuketa nebo dokonce květák.

Zeleninové dezerty jsou lahodnější, než by se mohlo zdát. Díky přidání zeleniny do těsta jsou dezerty vláčné a navíc obsahují vlákninu a další živiny. Zeleninu přidáváme obvykle syrovou strouhanou nebo vařeno a rozmixovanou na pyré.

Další recepty na chutné zdravé dezerty naleznete zde na blogu v kategorii dezerty a také v mé nové elektronické kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Batátové brownies

AIP batátové brownies

Hledáte čokoládový zákusek, kterým si můžete osladit život při jakémkoli typu diety? Pak je toto batátové brownies ideální volbou. Neobsahuje totiž lepek, žádné mléčné výrobky, vejce, ořechy ani jiné alergeny. I přesto je lahodné a věřím, že si na něm pochutnáte.

Pokud nemůžete nebo nechcete používat kakao (například při AIP eliminaci), doporučuji zaměnit kakao za karob.

Recept najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Brownies z červené řepy

Brownies z červené řepy (Paleo, GAPS)

Všechny recepty na brownies v tomto seznamu jsou skvělé, ale kdybych si měla vybrat svého favorita, bylo by to toto brownies z červené řepy. Za mě má všechno, co od zákusku očekávám: je vláčné, je čokoládové, vyrobené pouze z opravdových surovin, chuťově naprosto vynikající a jeho příprava zabere jen pár minut. 

Cuketové brownies

Cuketové brownies (Paleo, GAPS)

Pro přípravu dezertů ze zeleniny je brownies velmi vděčnou volbou. Jako základ můžete použít snad jakoukoli zeleninu, kterou buď rozmixujete na pyré nebo nastrouháte na jemno. Pro tento recept jsem použila nastrouhanou cuketu. Další možností je pak, kromě výše zmíněných batát nebo řepy, například mrkev nebo dýně. Vyzkoušejte, které brownies vám bude nejvíce chutnat.

Dýňový flan s karamelem

Dýňový flan s karamelem (AIP, paleo, bez lepku, bez laktózy, bez vajec)

No nevypadá báječně? Tento flan připravíte velmi jednoduše z dýňového pyré a vašeho oblíbeného mléka. Můžete ho podávat jen tak, nebo ho polít třeba javorovým sirupem. Osobně doporučuji připravit si na dýňový flan domácí karamel. Není to nic složitého a stojí to za to. A co je nejlepší, tento dýňový flan s karamelem neobsahuje žádný rafinovaný cukr, lepek, laktózu a dokonce ani vejce a ořechy, takže je bez alergenů a dopřát si ho můžete i v eliminační fázi autoimunitního protokolu.

Recept najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Dýňový perník

Dýňový perník (AIP, paleo, bez lepku, bez laktózy, bez vajec)

Tento dýňový perník se nedostal na obálku mé kuchařky s názvem Dezerty bez alergenů náhodou. Své místo si právem zasloužil, protože je opravdu vynikající. Což jsou samozřejmě všechny recepty v kuchařce, ale samozřejmě mám své oblíbence, mezi které patří právě i tento perník, který nejen krásně voní ale i skvěle chutná. Navíc, jak již název kuchařky napovídá, je bez alergenů a dopřát si ho můžete i během AIP eliminace.

Recept najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Karobovo-cuketový chlebíček

Karobovo-cuketový chlebíček (AIP, paleo, bez lepku, bez laktózy, bez vajec)

Karobovo-cuketový chlebíček se hodí jako dezert, dobrota ke kávě nebo klidně sladká snídaně. Dopřát si ho můžete jen tak samotný, nebo například s vaším oblíbeným jogurtem. Pokud nepatříte mezi milovníky karobu, můžete místo něj použít kakao v poměru 1:1. Zároveň jestli nemáme formu na chlebíček, můžete využít jakoukoli jinou nebo upéct muffiny.

Recept najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Mrkvovo-kokosový dort

Svatební mrkvovo-kokosový dort (Paleo)

Náš mrkvovo-kokosový svatební dort byl naprosto luxusní. Jsem na tento recept obzvlášť pyšná. Dodnes ho peču jak já, tak spousta mých kamarádek. Návštěvy si ho pochvalují, vláčnému mrkvovému dortu odolá opravdu málokdo. Pochutnávají si dospělí i ti nejmenší.

Mrkvovo-makový koláč

Čokoládový pudink z květáku (Paleo, Vegan, GAPS)

Možná znáte můj makovo-jablečný koláč, který u vás i v mém okolí sklízí velký úspěch. Tohle je jeho méně sladká avšak neméně chutná verze, kde jsem část jablek nahradila strouhanou mrkví. Pokud máte rádi mák, věřím, že si na něm také pochutnáte.

Mrkvový koláč s vlašskými ořechy

Mrkvový koláč s vlašskými ořechy (Paleo)

Mrkvový koláč s vlašskými ořechy byl mým úplně prvním zdravým dezertem, který jsem zkoušela upéct. Tehdy jsme si ho doma hned zamilovali a dlouhou dobu jsem ho pekla snad každé návštěvě. I když jsem od té doby vymyslela spoustu jiných zdravých dezertů, na tento nezapomínám a občas se k němu vracím.

Skořicové rolky

Skořicové rolky (AIP, paleo, bez lepku, bez laktózy, bez vajec)

Tyto skořicové rolky jsou vyrobeny z těsta, jehož základem je batátové pyré. Jsou krásně vláčné a na povrchu lehce křupavé. Dokonalá kombinace. Navíc je polévám polevou z kokosového másla. Jako všechny mé recepty jsou přirozeně bez lepku a laktózy a zároveň neobsahují ani vejce, ořechy či jiné alergeny. Dopřát si je tak můžete i během eliminační fáze autoimunitního protokolu.

Recept najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*