Domů » Vajíčková pomazánka
Vajíčková pomazánka (Paleo, Whole30, Lowcarb, Keto, GAPS)

Vajíčková pomazánka

Mám ve zvyku mít doma v lednici stále připravených pár vajec vařených natvrdo, po kterých mohu kdykoli sáhnout a připravit rychlé jídlo. Hlavně po ránu ke snídani, když zrovna nestíháme, se to opravdu hodí. Nejradši mám vajíčka vařená 5 minut, kdy už žloutek neteče, ale je krásně měkký.

Vařená vejce přidávám nejčastěji do různých salátů, nejvíc jsme si s mužem v poslední době oblíbili zeleninový salát s tuňákem v olivovém oleji, kam vařená vejce protlačíme přes tzv. kráječ brambor a zeleniny (kovové kolečko s mřížkou uprostřed). Dál se vařená vajíčka perfektně hodí také do krémových polévek (dýňové, mrkvové, pórkové a podobně). A pokud mám zrovna domácí majonézu, ráda připravím tuto jednoduchou vajíčkovou pomazánku.

Věděli jste, že

Vejce jsou plná živin, které jsou zdraví prospěšné. Vedle zdravých bílkovin a tuků jsou vejce také vynikajícím zdrojem vitaminů skupiny B, dále pak vitaminu A, vitaminu D, vitaminu E, hořčíku, fosforu, jodu, selenu a obsahují také některé antioxidanty.

zdroje
CONNELL, Heather a Julia MARANAN. Poznejte paleo superpotraviny: nejlepší paleo potraviny pro spalování tuků, tvorbu svalů a dosažení optimálního zdraví. Přeložil Lenka Marie ČAPKOVÁ. Praha: Synergie Publishing SE, [2015]. ISBN 978-80-7370-382-0.
SISSON, Mark. Primal Blueprint: přeprogramujte své geny pro optimální váhu, dokonalé zdraví a neomezenou energii. V Praze: Blue Vision, 2014. ISBN 9788087672167.

Další podobné jednoduché a rychlé recepty z dostupných surovin vhodné (nejen) pro program Whole30 naleznete v e-kuchařce WHOLE30 RECEPTY.

Whole30 recepty kuchařka

Vajíčková pomazánka (paleo, whole30, low carb, keto, SCD, GAPS)

Počet porcí

2

Příprava

10 minut

Suroviny

  • 6-8 vajec uvařených natvrdo

  • 2 lžíce majonézy

  • cibule

  • sůl

  • pepř

Postup

  • Uvařená vejce oloupejte a nastrouhejte nahrubo na struhadle.
  • Cibuli nakrájejte na malé kostičky.
  • Nastrouhaná vejce a nakrájenou cibuli smíchejte s majonézou a poté osolte a opepřete podle chuti.
Výživové údaje* na 1 porci
Energie 395 kcal
Bílkoviny 19,7 g
Sacharidy 6 g
Tuky 32,5 g

*Uvedené nutriční hodnoty jsou pouze orientační, záleží na konkrétních použitých surovinách a jejich přesném množství.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*