Domů » Pečená brokolice se slaninou
Pečená brokolice se slaninou (PALEO, AIP, LOW CARB, KETO, WHOLE30, GAPS)

Pečená brokolice se slaninou

Koupili jste si brokolici a teď honem nevíte, kam s ní? Pak tu pro vás mám tip na skvělou jednoduchou přílohu v podobě pečené brokolice se slaninou. Věřím, že si na ní pochutnáte.

Pečená brokolice se slaninou se skvěle hodí například jako příloha k pečenému masu nebo steaku. Navíc je vhodná pro většinu typů diet. Vychutnat si tuto přílohu můžete, ať už držíte paleo, low carb, keto, GAPS, SCD nebo AIP.

A pokud chcete vyzkoušet i nějaké další recepty z brokolice, vřele doporučuji zabrouzdat do asijské kuchyně pro hovězí s brokolicí, nebo vyzkoušet jednu českou klasiku trochu jinak, a totiž brokolici na mozeček.

A jak máte brokolici rádi vy? Dejte mi vědět do komentářů pod receptem.

Pečená brokolice se slaninou (PALEO, AIP, LOW CARB, KETO, WHOLE30, GAPS)

Věděli jste, že

Ačkoli brokolice tvoří téměř z 90% voda, jedná se o zeleninu nabitou živinami. Obsahuje vysoké množství vlákniny, vitaminů s minerálů (mimo jiné vápníku, železa, fosforu a draslíku). Brokolice je také považována za bojovníka proti rakovině číslo jedna, a to díky sloučeninám síry, které dávají našim genům signál, aby posílily produkci enzymů detoxikujících potenciální rakovinotvorné sloučeniny.

zdroje
ALLEN, Susan. Jídlo léčí: převratná stravovací strategie boje proti nemoci od nachlazení po osteoporózu. Praha: Reader’s Digest, 2010. ISBN 9788074061073.
Broccoli, raw. FoodData Central [online]. 2020 [cit. 2020-05-12]. Dostupné z: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/787465/nutrients
CONNELL, Heather a Julia MARANAN. Poznejte paleo superpotraviny: nejlepší paleo potraviny pro spalování tuků, tvorbu svalů a dosažení optimálního zdraví. Přeložil Lenka Marie ČAPKOVÁ. Praha: Synergie Publishing SE, [2015]. ISBN 978-80-7370-382-0.

Tento recept na pečenou brokolici se slaninou je ukázkou z mé e-kuchařky WHOLE30 RECEPTY. V kuchařce naleznete celkem 50 receptů vhodných nejen do programu Whole30. Z tohoto množství je 30 receptů na hlavní chody, 10 receptů na chutné zeleninové přílohy a 10 receptů na dipy pro obohacení vašich jídel..

Whole30 recepty kuchařka

Pečená brokolice se slaninou (PALEO, AIP, LOW CARB, KETO, WHOLE30, GAPS)

Počet porcí

2 porce

Příprava

10 minut

Pečení

30 minut

Suroviny

  • 1 brokolice (cca 500 g)

  • 100 g slaniny

  • 6 stroužků česneku

  • 1 lžíce oleje

  • sůl

Postup

  • Nechte předehřát troubu na 200 °C.
  • Brokolici očistěte a rozdělte na růžičky, slaninu nakrájejte na kostičky a česnek na plátky.
  • Vše dejte do pekáče, osolte a zalijte olejem.
  • Pečte v předehřáté troubě na 200 °C 20-30 minut.
Pečená brokolice se slaninou (PALEO, AIP, LOW CARB, KETO, WHOLE30, GAPS)
Výživové údaje* na 1 porci
Energie 314 kcal
Bílkoviny 16,4 g
Sacharidy 16,7 g
Tuky 18,8 g

*Uvedené nutriční hodnoty jsou pouze orientační, záleží na konkrétních použitých surovinách a jejich přesném množství.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*