Domů » Batátové placky
Batátové placky (Paleo, Whole30)

Batátové placky

Není to tak dávno, co u nás byly batáty spíše exotickou potravinou. Dnes je zná snad každý a běžně je seženete v každém supermarketu. Můžete je uvařit jako klasické brambory, připravit z nich hranolky nebo jiné chutné přílohy k masu. Skvěle se hodí i do sladké kuchyně pro přípravu různých dezertů.

My si doma v poslední době oblíbili tyto batátové placky. Připravit je můžete buď smažením na pánvi nebo upéct v troubě. Batátové placky podáváme jako přílohu k masu, vychutnat si je můžete ale i jen tak samotné. Při podávání doporučuji ještě oživit nakrájenou čerstvou jarní cibulkou nebo nějakým dipem (například mým kešu sýrovo-česnekovým nebo guacamole).

Další podobné jednoduché a rychlé recepty z dostupných surovin vhodné (nejen) pro program Whole30 naleznete v mé kuchařce WHOLE30 RECEPTY.

Whole30 recepty kuchařka

Batát nebo batáta?

Stále se často vedou spory o to, zda je správně mužský rod “batát” nebo ženský “batáta”. Aktuální vydání Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost z roku 2005 tento pojem bohužel neobsahuje. Avšak Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR uvádí, že jsou možné obě varianty: batáta i batát. Spory, který tvar je správný, jsou tedy zbytečné, možné jsou obě varianty a je jen na vás, kterou preferujete. Je to stejné jako u brambor, i zde je možná “brambora” i “brambor”.

Batátové placky (paleo, Whole30)

Počet porcí

2

Příprava

10 minut

Smažení/pečení

cca 25 minut

Suroviny

 • 1-2 batáty (400-500 g)

 • ¼ hrnku (cca 25 g) mandlové mouky

 • 2 vejce

 • 1-2 lžíce majoránky (volitelně)

 • 2 lžičky soli

 • ½ lžičky mletého pepře

 • pár kapek oleje nebo sádla na smažení

Postup

 • Batáty zbavte slupky a nastrouhejte nahrubo.
 • Nastrouhané batáty smíchejte v míse s ostatními ingrediencemi.
 • Ze vzniklého těsta tvořte placky, které následně smažte s kapkou oleje nebo sádla na pánvi, cca 3-4 minuty z každé strany.
  Druhou možností, jak placky připravit, je pečením v troubě. Jednotlivé placky si připravte na plech vyložený pečícím papírem nebo podložkou a pečte v předehřáté troubě na 200 °C 15 minut. Poté placky otočte a pečte dalších 10 minut.
Výživové údaje* na 1 porci
Energie 305 kcal
Bílkoviny 13,2 g
Sacharidy 35,7 g
Tuky 12,5 g

*Uvedené nutriční hodnoty jsou pouze orientační, záleží na konkrétních použitých surovinách a jejich přesném množství.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*