Domů » Placky z maniokové mouky
Tortilly z maniokové mouky (bez lepku, paleo, AIP)

Placky z maniokové mouky

Už jste slyšeli o maniokové mouce známé též jako cassava mouka? Je přirozeně bez lepku a jedná se mimo jiné o jednu z mála povolených mouk v rámci eliminační fáze autoimunitního protokolu. Vhodná je i pro některé další eliminační diety a stravovací styly, které vyřazují lepek či veškeré obiloviny.

Z maniokové mouky snadno připravíte různé sladké recepty (viz níže) nebo například slané placky. Placky z maniokové mouky se skvěle hodí jako příloha k hlavnímu chodu místo pečiva nebo je využijete pro přípravu tacos. Osobně preferuji přípravu spíše menších placek, se kterými se mi lépe pracuje, pokud však chcete, můžete vyrobit i větší tortilly z maniokové mouky.

Co je manioková mouka

Manioková (někdy též cassava) mouka se vyrábí z kořene manioku, což je rostlina pocházející z Jižní Ameriky nazývaná také jako cassava nebo yuca. Na rozdíl od běžnější mouky tapiokové, se kterou je často mylně zaměňována, vzniká zpracováním celého kořene manioku. Naproti tomu tapioková mouka (někdy prodávaná jako tapiokový škrob) se získává zpracováním pouze škrobových částí kořene manioku.

Tortilly z maniokové mouky (bez lepku, paleo, AIP)

Kde pořídit maniokovou mouku

Maniokovou mouku seženete ve vybraných online obchodech se zdravou výživou, případně můžete objednat ze zahraničí, např. ze Slovenska. Za sebe jsem spokojená konkrétně s maniokovou moukou značky Semienko, kterou jsem pořídila ve slovenském e-shopu kokosovysvet.sk (pro doručení do ČR je třeba kontaktovat zástupce obchodu).

Možnosti využití maniokové mouky

Manioková mouka je přirozeně bez lepku, tudíž ji můžete bez obav využít i při bezlepkové dietě. Zároveň se jedná o jednu z mála povolených mouk v rámci eliminační fáze autoimunitního protokolu. Vhodná je i pro některé další eliminační diety a stravovací styly, které vyřazují lepek či veškeré obiloviny.

V kuchyni můžete pomocí maniokové mouky teoreticky nahradit klasické obilné mouky v poměru 1:1. Je však třeba počítat s tím, že použití maniokové mouky bude mít vliv na výslednou konzistenci a částečně i vůni a chuť.

Tortilly z maniokové mouky (bez lepku, paleo, AIP)

Pozor na různou kvalitu maniokové mouky na českém trhu

Nevýhodou maniokové mouky je velmi různá kvalita, ve které se objevuje na českém trhu (podle mých informací se zdá, že v zahraničí tento problém nebývá). V praxi se to odráží především na různé savosti jednotlivých mouk. Každá manioková mouka jinak saje vodu a tudíž se stává, že vám i při přesném dodržení receptu vznikne místo hladkého těsta vysušená tvrdá hmota. Je třeba s tím tedy počítat a pokud natrefíte na hodně savou maniokovou mouku, upravit úměrně tomu poměr ingrediencí v receptu. To může být u sladkých receptů docela výzva, ale u těchto placek to hravě zvládnete a upravíte si poměr mouky a vody podle maniokové mouky, kterou máte zrovna k dispozici.

Další recepty z maniokové mouky

Pokud vás zajímají i další recepty z maniokové mouky, hned několik jich najdete v mé e-kuchařce s názvem Dezerty bez alergenů. Konkrétně jsem pro vás vyladila recepty na sušenky s marmeládou, sladké palačinky a vafle.

Tortilly z maniokové mouky (bez lepku, paleo, AIP)

Placky z maniokové mouky (bez lepku, paleo, aip)

Počet porcí

6 placek

Příprava

10-15 minut

Smažení

10-15 minut

Suroviny

Postup

  • Protože budete potřebovat horkou vodu, začněte tím, že dáte vařit vodu.
  • Mezitím v míse smíchejte nejprve suché ingredience, tedy maniokovou mouku, mandlovou mouku (nebo mouku z tygřích ořechů pro verzi bez ořechů vhodnou i v AIP eliminaci), jedlou sodu a sůl. Poté přidejte olej a ocet a nakonec zalijte horkou vodou.
  • Vše promíchejte a vytvořte těsto. Těsto by mělo být vláčné, držet pohromadě a dostatečně měkké a poddajné, aby šlo vyválet. Podle potřeby do něj přidávejte vodu nebo mouku. Každá manioková mouka má trochu jinou savost, a tak je třeba recept upravit podle mouky, kterou máte aktuálně k dispozici.
  • Těsto rozdělte na 6 přibližně stejně velkých částí, ze kterých budete tvořit placky. Osobně preferuji spíše menší placky o průměru cca 12-13 cm, se kterými se mi lépe pracuje. Samozřejmě můžete zkusit vytvořit i větší tortilly a tím pádem těsto rozdělit na méně částí.
  • Z jednotlivých částí těsta vyválejte pomocí válečku tenké placky. Ideálně to jde mezi dvěma kusy pečícího papíru.
  • Po vyválení placku vždy opatrně sundejte z pečícího papíru a přendejte na rozpálenou pánev. Smažte na sucho na mírném stupni/plameni cca 1-2 minuty z každé strany. Po otočení začnou placky tvořit v těstě bubliny a zvedat se. To je v pořádku a naopak žádoucí. Po sundání z pánve opět splasknou.
  • Placky nechte vychladnout každou zvlášť, ideálně položené na pečícím papíře, aby se vám nepřichytily k podkladu nebo jedna k druhé. Po vychladnutí můžete dát placky na sebe a uskladnit do dalších dní. Za mě jsou však nejlepší čerstvé.
Výživové údaje* na 1 placku
Energie 117 kcal
Bílkoviny 0,3 g
Sacharidy 17,6 g
Tuky 4,2 g

*Uvedené nutriční hodnoty jsou pouze orientační, záleží na konkrétních použitých surovinách a jejich přesném množství.

2 Komentářů

  1. Mila Aničko,

    Placky jsou výborné! Děkuji! Nedaří se mi je tedy takové pěkné, jaké je máte na fotce, ale i tak přijdou k chuti. Napadlo mě, využít je jako těsto na pizzu. Co myslíte? Na 5 minut do trouby na 170? 😊

    • Zdravím, Jani, moc děkuji. Mám radost, že vám placky chutnají. Vzhled nemá naštěstí na chuť vliv. 😉 A nebojte, já je také nemám vždy tak pěkné, pro focení na blog se vždy obzvlášť snažím a samozřejmě vybírám ty nejhezčí. 😇 Myslím, že jako těsto na pizzu by placky posloužit mohly. Standardně se těsto na pizzu dělá se sušeným droždím, tak můžete vyzkoušet to místo sody. Plus bych pekla na víc stupňů, klidně na 200 °C, co jsem tak koukala po jiných receptech. Pokud vyzkoušíte, dejte prosím vědět, jak to dopadlo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*