Domů » 5 zdravých návyků, se kterými můžete začít hned

5 zdravých návyků, se kterými můžete začít hned

Přestože teoreticky asi všichni tušíme, co je zdravý životní styl, mnoho z nás zásady správné životosprávy v každodenním shonu zanedbává. Není rozhodně třeba měnit vše najednou. Začleněním několika jednoduchých a přesto účinných zdravých návyků do našeho každodenního života můžeme výrazně zlepšit naše fyzické i duševní zdraví.

V tomto článku se zaměříme na pět jednoduchých konkrétních zdravých návyků, které můžete začít praktikovat ihned a přinést tak do svého života významné pozitivní změny. Pokusíte se je zařadit do svého každodenního života a vydáte se tak na cestu ke zdravějšímu a šťastnějšímu já?

1. Přidejte ovoce nebo zeleninu ke každému jídlu.

Ovoce a zelenina dodají vašim jídlům objem a oživí vaše jídla chuťově i barevně. Zároveň má většina druhů ovoce a zeleniny nízký obsah kalorií, což ocení nejen ti, kteří chtějí udržovat nebo zlepšovat svou postavu.

Díky svému vysokému obsahu vlákniny pomáhají udržovat trávicí systém v kondici a mohou snížit riziko řady chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a cukrovky. Dále jsou ovoce a zelenina skvělým zdrojem přírodních antioxidantů, vitaminů, a dalších zdraví prospěšných látek.

Abyste co nejvíce využili výhod, které ovoce a zelenina nabízejí, snažte se zařazovat různé druhy a obměňovat i způsob jejich úpravy. Experimentujte s novými recepty, zkuste exotické ovoce a zeleninu, a nebojte se zkombinovat různé barvy a textury. Tímto způsobem si nejen obohatíte své jídlo, ale také poskytnete svému tělu širokou škálu živin, které potřebuje k optimálnímu fungování.

2. V každém jídle se snažte mít zdroj bílkovin.

Bílkoviny mají ze všech makroživin nejvyšší sytící efekt, což znamená, že po jejich konzumaci vydržíte nejdéle sytí a nebudete mít tak brzy opět hlad. Zároveň mají bílkoviny nejvyšší také termický efekt jídla. Na jejich trávení tak spotřebujeme nejvíce energie, což je opět výhodou nejen při hubnutí.

Ideálním zdrojem kvalitních bílkovin jsou maso, vejce a mléčné výrobky, dále je možné bílkoviny doplnit také z luštěnin či obilovin a výrobků z nich.

Bílkoviny přidávejte i do sladkých jídel. Například na kaši, lívance či různé koláče se skvěle hodí tvaroh, skyr nebo řecký jogurt. Vyzkoušejte například některý z mých oblíbených sladkých receptů, které najdete zde na blogu. Za sebe vřele doporučuji klasickou ovesnou kaši, jogurtové lívance, pečenou ovesnou kaši, lívance s jablky nebo pohankovou krupicovou kaši.

3. Hýbejte se v průběhu celého dne.

Zařaďte do svého dne přirozený pohyb. Možností, jak ro udělat, je celá řada. Zde je pár mých tipů:

  • Vyrazte na procházku, nebo alespoň část cesty do práce jděte pěšky.
  • Nejezděte výtahem, běžte raději po schodech.
  • Pokud máte sedavé zaměstnání, alespoň jednou za hodinu se zvedněte, protáhněte nebo udělejte pár dřepů či kliků.
  • Jestli jste doma s dětmi, sedněte si s nimi při hraní na zem. To vás povede k většímu pohybu, než kdybyste seděli na gauči.

Zvýšenou pohybovou aktivitou během dne mimo jiné zvýšíte svůj NEAT (Non Exercise Activity Thermogenesis) a tím budete spalovat více přebytečného tuku.

A pokud je to ve vašich aktuálních možnostech, rozhodně vřele doporučuji přidat i silový trénink.

4. Dodržujte pitný režim.

Pitný režim je pro vaše tělo nezbytný a má mnoho zdraví prospěšných funkcí. Nedostatečný příjem tekutin vede k dehydrataci, která je pro vás nebezpečná
z fyzického i psychického hlediska. Snažte se tedy pít v průběhu celého dne.

Neexistuje žádné obecně platné doporučení, kolik přesně byste měli denně vypít tekutin, nejčastější doporučení odborníků se pohybují mezi 2-4 litry. Potřebné množství je však velmi individuální a liší se podle pohlaví, věku, množství pohybové aktivity i aktuálního počasí.

A co pít? Ideální je samozřejmě obyčejná pitná voda. Vhodné jsou i různé neslazené nápoje. Vhodné pití se snažte mít neustále po ruce a na očích. Tím zvýšíte šanci, že se nezapomenete napít.

5. Najděte si chvilku pro sebe na to, co vás baví.

Najděte si každý den alespoň pár minut, kdy se budete věnovat čemukoli, co máte rádi. Pusťte si oblíbený seriál, přečtěte kousek knížky, dejte si horkou vanu, vyrazte na procházku, zahrajte si s partnerem nějakou hru nebo si třeba upečte něco dobrého. Věřím, že si každý z vás dokáže vyhradit alespoň chvilku na svou oblíbenou činnost.

Nezapomínejte, že zdravý životní styl není o neustálé kontrole, odpírání si nebo trápení se. Zdravý životní styl znamená dělat věci, které nám dělají radost, prospívají nám a díky kterým se cítíme dobře.

>> Pro další tipy na zdravé návyky a jejich sdílení se přidejte do mé FB skupiny Zdravě s rozumem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*