Domů » Filtrovat či nefiltrovat? Aneb jak na domácí úpravu pitné vody
domácí úprava vody

Filtrovat či nefiltrovat? Aneb jak na domácí úpravu pitné vody

Dotazy ohledně zdravého stravování, které ze svého okolí dostávám asi nejčastěji, směřují na filtrování vody. Má smysl filtrovat pitnou vodu? Jakou filtrační konvici vybrat? Jaký je nejlepší způsob domácí úpravy vody? Pojďme si to tedy probrat. Objektivně a na základě doporučení odborníků na vodu.

Na úvod musím poděkovat svému muži za odborný dohled a konzultaci k tématu. Bez něj by tento článek nemohl vzniknout. Manžel Ing. František Keclík je odborníkem na úpravu vody, působí ve společnostech EKOSYSTEM spol. s r. o. a G-servis Praha spol. s r.o. a je člen-expert CzWA – Asociace pro vodu ČR.

Kvalita vody v ČR

Nejprve si pojďme říct, jak jsme na tom vlastně s kvalitou pitné vody. Ta je na území České republiky obecně velmi kvalitní a podléhá přísným kontrolám stanovených hygienických požadavků. Výzkum nezávislé organizace Celosvětové hodnocení bezpečnosti pitných vod dokonce ohodnotil Českou republiku pěti kapkami, tedy nejvyšším možným počtem. Dle vyhlášky č. 252/2004 Sb. stanovující hygienické požadavky na pitnou vodu a rozsah kontroly pitné vody musí mít pitná voda takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví. Tato vyhláška stanovuje mimo jiné maximální přípustné množství mikroorganismů, kovů či různých chemických látek ve vodě. U některých látek je naopak hlídáno, abych ji ve vodě nebylo málo, konkrétně se jedná o hořčík a vápník [1, 2].

Dle § 3a odst. 9 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví má pak každý dodavatel vody povinnost pravidelně zveřejňovat aktuální kvalitu dodávané pitné vody [3]. Pokud si tedy chcete ověřit kvalitu vaší vody, podívejte se na web vašeho dodavatele, případně se ho přímo dotažte. Nevěřte v tomto případě rozborům firem, které samy nabízejí zařízení na úpravu vody, neboť jejich hlavním cílem je vám svá zařízení prodat. V případě, že máte o rozbor vody zájem, raději se obraťte na některou z okolních nezávislých laboratoří.

Kde se bere voda ve vodovodu

Než se pustíme do možností úpravy vody z vašeho vodovodu, pojďme si ještě říct, jak se do něj vlastně voda dostane. Hezky je to znázorněno na tomto schéma koloběhu vody od Vodárenské akciové společnosti, a.s.

koloběh vody
zdroj: https://vodarenska.cz/kolobeh-vody/

Jak vidíte, než se k vám voda dostane, prochází přes úpravnu vody, kde je pomocí několika kroků čištěna a upravována tak, aby splňovala všechny stanovené požadavky. Po úpravě je tedy voda bezpečná a zdravotně nezávadná.

Voda, která od vás pak odtéká, prochází přes čistírnu odpadních vod. Zde je opět pomocí několika kroků čištěna, než je možné ji vypustit do řeky.

Potřebujete tedy filtrovat či jinak upravovat vodu z vodovodu?

Stručně řečeno, ne. Až na výjimky (viz níže) drtivá většina z nás filtrovat nebo jinak upravovat vodu nepotřebuje. Snahou o její “vylepšení” naopak často naděláme víc škody než užitku, jak si blíže rozebereme dále.

Většina zařízení na úpravu pitné vody pro domácí použití dostupných na českém trhu vám totiž ve skutečnosti vodu nevylepší, zato ji mohou zbavit důležitých látek (vápníku nebo hořčíku) nebo dokonce “obohatit” o různé nečistoty.

Více informací o problematice domácí úpravy vody se dočtete v pěkně zpracovaném oficiálním dokumentu Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který srozumitelně shrnuje, kdy má/nemá smysl vodu upravovat a jak při tom postupovat, případně jak zjistit kvalitu vody. Dokument naleznete přímo na webu SZÚ: https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/02/doporuceni_vodni_filtry_2020.pdf [4].

Ve zmíněném dokumentu SZÚ se mimo jiné dočtete: “Za nejvhodnější a nejzdravější musí být vždy považován kvalitní zdroj vody, která již nemusí být nijak upravována.” Zároveň autoři dokumentu varují před různými prodejci a jejich testováním kvality vody, které postrádá patřičnou odbornost a je spíše marketingovým trikem.

Dále doporučuji jako dobrý zdroj informací video na YouTube kanále CzWA – Asociace pro vodu ČR s názvem Domácí úprava vody, kde ve druhé přednášce (cca od 20. minuty) mluví doktor František Kožíšek ze SZÚ o domácí úpravě vody z pohledu hygienika.

Možnosti domácí úpravy vody

Nyní si pojďme konečně rozebrat jednotlivé možnosti a zařízení na domácí úpravy vody, se kterými se můžete na českém trhu běžně setkat. Seznam je pro lepší orientaci řazen abecedně.

Aktivní uhlí

Aktivního uhlí se v praxi běžně používá na zachytávání organických sloučenin při úpravě vody, pokud je potřeba. U vody z vodovodu může mít použití aktivního uhlí smysl, pokud chcete odstranit z vody chlor. Chlorového zápachu se však snadno zbavíte tak, že necháte vody chvíli odstát, ideálně v lednici. Také je třeba poznamenat, že není uhlí jako uhlí. Adsorpční vlastnosti aktivního uhlí silně závisí na použité surovině tak způsobu přípravy. O adsorpčních schopnostech výsledného produktu pak rozhoduje několik parametrů, například velikost pórů [5].

Alkalická voda

Alkalická voda, nebo též zásaditá voda, se vyznačuje vyšší hodnotou pH (čistá voda je neutrální a má pH 7). To je způsobeno obohacením vody o různé minerální látky, například vápník nebo hořčík. Mírně zásaditá a tedy tzv. alkalická voda tak ve skutečnosti možná teče i z vašeho kohoutku. Stanovený limit pro pH vody je 6,5 – 9,5 [1].

Voda z vodovodu
Za alkalickou vodu nemusíte utrácet peníze navíc, možná teče i z vašeho kohoutku.

Alkalické vodě bývají jejími prodejci a propagátory přisuzovány skvělé přínosy na zdraví. Jako hlavní důvod uvádí, že pitím alkalické vody dochází ke změně pH ve vašem těle na mírně zásadité, tedy se zbavíte překyselení organismu. Nic takového ale ve skutečnosti není možné. Vaše tělo si pH velmi pečlivě udržuje a nelze ho změnit pomocí stravy. Naopak by jakákoli změna mohla mít zásadní negativní vliv na vaše zdraví [6, 7].

Pokud vás téma alkalické vody zajímá blíže, doporučuji článek na webu Institutu moderní výživy s názvem Alkalická voda: móda vs. fakta. Díky tomuto článku byl dokonce IMV žalován výrobcem alkalické vody a soud vyhráli [8]. Zároveň toto téma zpracovali také kolegové z projektu Zeptej se vědce a jejich odpověď naleznete v příspěvku na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.

Binchotan

Binchotan je jedním z různých druhů aktivního uhlí (viz výše) pocházející z Japonska, kde se používá při vaření [9].

Destilovaná voda

Pokud chcete tu skutečně nejčistší vodu zbavenou všech minerálů a dalších látek, které se ve vodě běžně vyskytují, je to voda destilovaná. Ta vzniká procesem zvaným destilace, kdy se voda vaří, čímž se postupně přeměňuje v páru, následně je pak ochlazena a kondenzuje na vodu destilovanou. Tento proces se naprosto běžně používá například v chemických laboratořích, kde je destilovaná voda nedílnou součástí práce.

Destilovaná a obecně demineralizovaná voda (tedy voda zbavená minerálů jako je vápník, hořčík nebo sodík) však není určena jako pitná a její pití či využívání pro přípravu jídel je zdravotně rizikové až nebezpečné. Taková voda je totiž tzv. „hladová“ a má tendenci si odstraněné minerály natáhnout zpět. To vede mimo jiné k vysokým ztrátám vápníku, hořčíku a jiných esenciálních prvků z potravin vařených v demineralizované vodě. Při pití destilované vody pak dochází k těmto ztrátám minerálů přímo z vašeho těla a jejich následnému vyloučení močí [10].

Filtrační konvice

Asi nejčastějším způsobem domácí úpravy vody je použití filtračních konvic (např. od značky Brita a jiných). Před jejich použitím však varuje jak náš SZÚ, tak například i francouzský Národní úřad pro zdravotní bezpečnost (ANSES), německá nezisková organizace pro ochranu spotřebitelů Stiftung Warentest nebo rakouské sdružení pro spotřebitelské informace VKI. Podle jejich stanovisek a výsledků testů použití filtračních konvic kvalitu vody spíše snižuje. Zároveň se z konvic mohou do vody uvolňovat nebezpečné kovy a velmi snadno se v nich množí bakterie, které se též dostávají do vody uživatele [4, 11-13]. Více se v češtině dočtete v článcích na webu spotrebitele.dtest.cz: Filtrační konvice fungují jen chvíli (2022) a Filtrační konvice kvalitu vody nezlepší (2017).

Pokud se přeci jen rozhodne pořídit si filtrační konvici, dbejte na její správnou údržbu a dostatečné pravidelné čištění.

Harmonizovaná voda

Harmonizovaná voda je údajně zdraví prospěšná a mnohdy jsou jí přisuzovány až zázračné účinky. Oproti běžné vodě z vodovodu má prý harmonizovaná voda mimo jiné lepší strukturu a je nabita pozitivními informacemi. Vyrobit harmonizovanou vodu pak můžete pomocí zařízení jako je např. harmonizační karafa, informovaná láhev nebo Somavedic. Takovou harmonizovanou vodou je i tzv. pí-voda, ke které se již v roce 2007 vyjádřil Klub českých skeptiků Sysifos, který ji označil za „čisté šarlatánství“ [14]. Nemohu než souhlasit. Celý koncept vody harmonizované, strukturované, informované či energetizované je vědecky zcela nepodložitelný. Fyzikální ani chemické vlastnosti vody nelze měnit [15]. Propagátoři těchto údajné blahodárných či dokonce léčivých vod se často odvolávají na výzkum Japonce Masaru Emoto, který fotografoval ledové krystaly pod mikroskopem a věřil, že tak pozoruje strukturu vody. Jeho přístup je však dnes považován za pseudovědecký [16].

zázračná voda
Vodě bývají často přisuzovány různé zázračné účinky. Ty však dokáže opravdu jen v pohádkách.

Informovaná láhev

Pěkně vyvedené barevné informované láhve dle jejich prodejců mění strukturu vody, nahrávají do vody velké množství užitečných informací a celkově zlepšují její kvalitu pro podporu vašeho zdraví. Výsledkem je pak voda strukturovaná, informovaná a harmonizovaná (viz výše).

Ionizační konvice a ionizátory

Ionizační konvice a ionizátory slouží k přípravě tzv. alkalické vody (viz výše).

Kangen voda

Tzv. Kangen vodu u nás v posledních letech zpopularizovala například bývalá modelka Helena Houdová, které dokonce tvrdila, že lze díky ní vyléčit rakovinu [17]. To docela jistě není možné. Více se na toto téma můžete dočíst v článku na blogu Institutu moderní výživy s názvem Alkalická Kangen voda / Opravdu léčí rakovinu, jak tvrdí modelka Houdová? Samotná Kangen voda je pak pouze typem vody alkalické (viz výše) vyráběná pomocí speciálních ionizátorů.

Kyslíková voda

Další z řady zázračných vod slibujících blahodárné účinky na vaše zdraví je tzv. voda kyslíková. Tvrzení o této vodě a jejích údajných účincích však postrádá jakýkoliv vědecký základ a jedná se pouze o marketingový trik [18]. Pro více informací o kyslíkové vodě doporučuji příspěvek projektu Zeptej se vědce na Facebooku či Instagramu na toto téma.

Láhev s krystalem

Jak už název napovídá, jedná se o láhev, ve které je krystal, například ametyst, křemen či obsidián. Voda z takové láhve údajně působí na vaše čakry, dodává vám energii, přináší rovnováhu a harmonii a zlepšuje duševní, duchovní a emocionální vývoj. Pokud jste pozorně četli předchozí text, je vám jasné, že se jedná o stejný případ jako je informovaná lahev či harmonizovaná voda (viz výše).

Reverzní osmóza

Reverzní osmóza patří spíše mezi známější možnosti úpravy vody. Jedná se o metodu, při které se pod tlakem z vody odstraňují částice (ionty) o velikosti jednotek nanometrů a menší.  V praxi může být reverzní osmóza za určitých podmínek využita na úpravnách vody, kde se následně do vody zpátky přidávají některé odstraněné látky. Pro finální úpravu pitné vody však tato metoda vhodná není. Výsledná voda po úpravě reverzní osmózou je totiž demineralizovaná, tedy tzv. hladová a její konzumace může vést k vážným zdravotním problémům, jak jsme si vysvětlili u vody destilované (viz výše). Při nedostatečné údržbě a čištění se zde mohou navíc snadno množit bakterie.

Somavedic

Zařízení Somavedic, které pořídíte v řádu desítek tisíc korun, slouží pro přeměnu běžné vody na vodu harmonizovanou (viz výše) či strukturovanou (viz níže).

Strukturovaná voda

Strukturovaná voda je často spojována s vodou harmonizovanou (viz výše). Přestože její účinky jsou obdobné, na rozdíl od harmonizované vody se pojem strukturovaná voda dostal i do vědecké literatury, a to především díky profesoru Geraldu Pollackovi. Více si můžete přečíst v příspěvku o živé vodě projektu Zeptej se vědce na jejich Facebookovém či Instagramovém profilu.

Šungit

Čištění vody šungitem patří k jedné z nejlevnějších možností domácí úpravy vody. Šungit je minerál obsahující nekrystalický uhlík, který se vyskytuje pouze v Karélii, což z něj dělá poměrně vzácnou surovinu. V praxi je možné šungit použít především pro úpravu vody odpadní, avšak pro čištění pitné vody je spíše nevhodný. Kromě uhlíku obsahuje totiž šungit mimo jiné i těžké kovy, které se do vody mohou uvolnit [19]. Někteří nekritičtí propagátoři čištění vody šungitem pak navíc tvrdí, že se tímto způsobem zvyšuje vibrační struktura vody či pozitivně energizuje její informační náboj, což vede spíše k vodě harmonizované (viz výše).

Tachyonizovaná voda

Přestože z fyzikálního hlediska existují částice nazvané tachyony jen teoreticky, ve světě ezoteriky našly spoustu „praktického“ využití. Jedním z nich je i výroba tachyonizované vody, která, ať už jí prodejci přisuzují jakékoli zázračné účinky, nemůže fungovat a dokonce ani existovat [20].

UV lampy

UV lampy slouží k hygienickému zabezpečení vody tím, že ničí bakterie a jiné mikroorganismy. Jejich efekt je však pouze ve chvíli jejich použití a voda se může dále kontaminovat při dalším průchodu potrubím. Pro úpravu vody se tak v praxi častěji využívá chlorování, kdy ve vodě zůstává zbytkový chlor, který nedovolí případným bakteriím z potrubí se znovu množit. Pro domácí úpravu vody mají tak UV lampy smysl ve chvíli, kdy máte ve vodě bakterie, které chcete na místě usmrtit.

Vodíková voda

Ať už vám prodejci toho, čemu říkají vodíková voda, slibují cokoli, pravděpodobně se jedná pouze o marketingový trik. Stejně jako voda kyslíková (viz výše), ani vodíková voda nestojí na vědeckých základech a rozhodně vaše zdraví zázračně nezlepší [21]. Pro více informací o vodíkové vodě doporučuji příspěvek projektu Zeptej se vědce na toto téma, který si najdete na jejich Facebookovém nebo Instagramovém profilu.

Vodní filtr na kohoutek

Kohoutkový filtr nebo též vodní filtr na kohoutek je kompaktní zařízení, které našroubujete přímo na kohoutek. Upravenou vodu tak máte rovnou z kohoutku a nepotřebujete žádné další externí zařízení. Ačkoli prodejci těchto filtrů slibují odstranění mnoha škodlivých látek z vody, podle testu italské spotřebitelské organizace Altroconsumo ve skutečnosti kohoutkové filtry odstranily z vody pouze chlor [22]. Ten lze však z vody snadno odstranit i tak, že ji necháte jednoduše chvíli odstát. Navíc u těchto filtrů hrozí přemnožení bakterií, které se následně dostanou do vaší vody.

Živá voda

Pokud doposud žijete v tom, že živá voda se používá pouze v pohádkách, kde má schopnost vzkřísit mrtvé, pak jste na velikém omylu. Živá voda a dokonce i její opak voda mrtvá se dostaly i do reálného světa, kde jsou jim přisuzovány různé zázračné léčivé účinky (jak jinak). Celý koncept živé vody však nestojí na příliš pevných vědeckých základech a slibované účinky jsou tak spíše marketingovým trikem [23, 24].

Kdy má domácí úprava vody smysl

Jak jsme si již vysvětlili, většina z nás upravovat vodu z vodovodu nijak nemusí, naopak tím můžeme kvalitu vody snížit. Přesto může mít ve specifických případech domácí úprava vody smysl.

Příliš chloru ve vodě

Citlivějším jedincům může vadit, pokud je z vody příliš cítit chlor, který se používá k desinfekci vody při její úpravě. V tomto případě může pomoci použití kvalitního filtru s aktivním uhlím. Často však postačí, pokud necháte takovou vodu chvíli odstát, ideálně v lednici, aby mohl chlor vyprchat.

sklenice vody
Chlorového zápachu vody se snadno zbavíte tak, že ji necháte chvíli odstát, ideálně v lednici.

Tvrdá voda

Za tvrdost vody vděčíme především vápníku a hořčíku, které jsou v ní obsaženy. Přestože je jejich koncentrace ve vodě v limitu, může tzv. tvrdší voda někomu chuťově vadit. Dále se díky tvrdé vodě může tvořit povlak na hladině kávy či čaje a také se s vyšší tvrdostí vody údajně prodlužuje doba vaření zeleniny a masa. Předejít tvorbě nežádoucího povlaku u tvrdé vody můžete přidáním pár kapek citrónové šťávy nebo nějaké kyseliny (např. askorbové nebo citrónové) do vody. Pro pití se doporučuje vodu příliš nezměkčovat, neboť se tím připravujete o cenné minerály [25].

Příprava kvalitní kávy

Protože na výslednou chuť kávy, případně čaje, má vliv i použitá voda, je vhodné brát při jejich přípravě ohled na kvalitu vody, obzvlášť pokud si připravujete kávu či čaj kvalitní a nechcete si jejich chuť zkazit. Bohužel ale neexistuje jednotné doporučení, jak by měla voda pro přípravu kávy vypadat. Záleží samozřejmě na vodě, která teče z vašeho vodovodu, způsobu přípravy kávy i na vašich individuálních chuťových preferencích. Obecně se většinou doporučuje na filtrovanou kávu voda spíše tvrdší, ne však zas moc tvrdá. Výslednou chuť ovlivňuje především množství hořčíku ve vodě. Naopak na espresso může být vhodnější voda měkčí, u které nehrozí zanesení filtrů. Určitě není vhodná „prázdná“ voda, tedy demineralizovaná (viz destilovaná voda výše) [26-29].

Dále záleží také na konkrétním používaném druhu kávy. Například pro přípravu kávy italské, vietnamské (tedy obecně kávy tmavěji pražené a směsi s robustou) či instantní nehraje kvalita vody příliš velkou roli. Kde je naopak kvalita vody velmi důležitá, je příprava výběrové kávy (světleji pražená arabica). Pro tu se v praxi osvědčuje voda spíše měkčí. [30]

filtrovaná káva
Pokud si rádi dopřejete kvalitní kávu, je třeba dbát i na kvalitu vody pro její přípravu.

Shrnutí na závěr

Kvalita pitné vody v České republice je na vysoké úrovni, podléhá přísným hygienickým nařízením a normám a je pravidelně kontrolována. Většina z nás tak rozhodně nepotřebuje pitnou vodu z vodovodu dále upravovat. Zařízení prodávaných k těmto účelům jsou bohužel často jen neúčinné nesmysly a některé pak mohou dokonce kvalitu vody naopak zhoršovat.

Pokud si nejste kvalitou vaší vody jisti, ověřit si ji můžete na webu vašeho dodavatele vody, který má dle zákona povinnost pravidelně zveřejňovat aktuální kvalitu dodávané pitné vody. Dále si můžete nechat provést rozbor vaší vody některou z okolních nezávislých laboratoří. A jestli stále zvažujete pořízení nějakého zařízení na domácí úpravu pitné vody, doporučuji nejprve přečíst alespoň základní doporučení ve dříve zmíněném dokumentu na webu SZÚ a postupovat v souladu s nimi.

Použité zdroje

[1] Vyhláška 252/2004 Sb. ze dne 22. dubna 2004, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody. In: Sbírka zákonů. Dostupné také z: https://www.aspi.cz/products/lawText/1/57875/0/2/

[2] KOPAČKOVÁ, Dagmar. Proč lidé kupují drahou balenou vodu, když pitná voda z veřejných vodovodů není horší?. In: BOZPinfo [online]. 2008 [cit. 2023-05-20]. Dostupné z: https://www.bozpinfo.cz/proc-lide-kupuji-drahou-balenou-vodu-kdyz-pitna-voda-z-verejnych-vodovodu-neni-horsi

[3] Zákon 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. In: Sbírka zákonů. Dostupné také z: https://www.aspi.cz/products/lawText/1/49577/1/2

[4] Vodní filtry: Problematika domácí úpravy pitné vody. Státní zdravotní ústav, 2020. Dostupné také z: https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/02/doporuceni_vodni_filtry_2020.pdf

[5] PITTER, Pavel. Hydrochemie. 5. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2015. ISBN 978-80-7080-928-0.

[6] Alkalická voda: móda vs. fakta. In: Institut moderní výživy [online]. 2019 [cit. 2023-05-17]. Dostupné z: https://www.institutmodernivyzivy.cz/alkalicka-voda/

[7] @zeptej_se_vedce Kangen voda. In: Facebook [online]. 2023 [cit. 2023-05-17]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zeptej.se.vedce/posts/pfbid02orAv55EoUAhVfLPGb3iphaZKHbjWDFQTwfoBTkB6pTf7n8BFKzJGgTwdXefBXzBol

[8] Vyhráli jsme soud!. In: Institut moderní výživy [online]. 2021 [cit. 2023-05-17]. Dostupné z: https://www.institutmodernivyzivy.cz/soud-alkalicka-voda/

[9] Binchōtan. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. Wikimedia Foundation [cit. 2023-05-13]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Binch%C5%8Dtan

[10] KOŽÍŠEK, František. Zdravotní rizika pití demineralizované vody. Státní zdravotní ústav, 2000. Dostupné také z: http://poradme.se/images/1/1a/Zdravotni-rizika-piti-demineralizovane-vody.pdf

[11] Carafes filtrantes : l’Anses rappelle les règles de bon usage. In: Anses [online]. 2017 [cit. 2023-05-16]. Dostupné z: https://www.anses.fr/fr/content/carafes-filtrantes-l%E2%80%99anses-rappelle-les-r%C3%A8gles-de-bon-usage

[12] Wasser­filter im Test: Über­flüssig bis schädlich. In: Stiftung Warentest [online]. 2022 [cit. 2023-05-16]. Dostupné z: https://www.test.de/Wasserfilter-im-Test-Gut-filtert-keiner-4840828-0/

[13] Test Wasserfilter: Können sie die Qualität von Trinkwasser verbessern?. In: Konsument [online]. Verein für Konsumenteninformation (VKI), 2022 [cit. 2023-05-16]. Dostupné z: https://konsument.at/test-wasserfilter-koennen-sie-die-qualitaet-von-trinkwasser-verbessern/65381

[14] HEŘT, Jiří. Pí-voda. In: Sisyfos: Český klub skeptiků [online]. 2007 [cit. 2023-05-17]. Dostupné z: https://www.sisyfos.cz/clanek/951-pi-voda

[15] HEŘT, Jiří. Vody léčivé. In: Sisyfos: Český klub skeptiků [online]. 2008 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.sisyfos.cz/clanek/793-vody-lecive

[16] KUTÍLEK, Miroslav. Jaká je léčivá síla vody. In: Sisyfos: Český klub skeptiků [online]. 2007 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.sisyfos.cz/clanek/239-jaka-je-leciva-sila-vody

[17] Alkalická Kangen voda / Opravdu léčí rakovinu, jak tvrdí modelka Houdová?. In: Institut moderní výživy [online]. 2021 [cit. 2023-05-17]. Dostupné z: https://www.institutmodernivyzivy.cz/kangen-voda/

[18] DOLEJŠ, Vojtěch. @zeptej_se_vedce Kyslíková voda. In: Facebook [online]. 2022 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zeptej.se.vedce/posts/pfbid02oXmP9A6M5Y7Z7Mq1hgJpQDFi1UQJwKvvst38bgZa3e7hkoNjG9on4wsKyX6Uz8y5l

[19] BAROCH, Martin. @zeptej_se_vedce Čištění vody šungitem. In: Facebook [online]. 2023 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zeptej.se.vedce/posts/pfbid0dtWsCNKdQ4uGcZi2RHjQb9Cbu1iYe1YR5nXiAi9sEz7ceTaLnXPqXh7oaB9JVxxTl

[20] HEŘT, Jiří. Tachyony. In: Sisyfos [online]. 2007 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.sisyfos.cz/clanek/910-tachyony

[21] DOLEJŠ, Vojtěch. @zeptej_se_vedce Vodíková voda. In: Facebook [online]. 2022 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zeptej.se.vedce/posts/314207934085491

[22] Filtri per rubinetto: come funzionano e quanto costano. In: Altroconsumo [online]. 2022 [cit. 2023-05-20]. Dostupné z: https://www.altroconsumo.it/alimentazione/acqua/news/filtri-per-rubinetto

[23] HEŘT, Jiří. Živá a mrtvá voda. In: Sisyfos [online]. 2007 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.sisyfos.cz/clanek/887-ziva-a-mrtva-voda

[24] ŠIMKOVÁ, Adéla. @zeptej_se_vedce Živá voda. In: Facebook [online]. 2022 [cit. 2023-05-18]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zeptej.se.vedce/posts/349860027186948

[25] KOŽÍŠEK, František. Zdravotní význam tvrdosti pitné vody. Státní zdravotní ústav, 2000. Dostupné také z: https://euroclean.cz/wp-content/uploads/2023/01/Zdravotni_vyznam_tvrdosti_pitne_vody_2003.pdf

[26] AUGUSTÍN, Jozef. U kávy o kávě a kávovinách. Vydání první. Přeložil Katarína KAŠPÁRKOVÁ KOIŠOVÁ, přeložil Ondřej ELBEL. V Brně: Jota, 2016. ISBN 978-80-7462-850-4.

[27] GAGNÉ, Jonathan. Water for Coffee Extraction. In: Coffee ad Astra [online]. 2018 [cit. 2023-05-13]. Dostupné z: https://coffeeadastra.com/2018/12/16/water-for-coffee-extraction/

[28] How to choose the best water for your coffee. In: Coffee Science [online]. [cit. 2023-05-20]. Dostupné z: https://www.coffeescience.org/how-to-choose-best-water-for-coffee/

[29] KORNMAN, Chris. A Practical Water Guide for Coffee Professionals, Part II: The Sensory Data. In: Daily Coffee News [online]. 2018 [cit. 2023-05-20]. Dostupné z: https://dailycoffeenews.com/2018/08/29/a-practical-water-guide-for-coffee-professionals-part-ii-the-sensory-data/

[30] PROCHÁZKOVÁ BALÁ, Terezka, baristka a lektorka školicího centra Doubleshot [osobní konzultace].

2 Komentářů

 1. Kristýna Sekrtová

  Dobrý den, moc děkuji za Váš článek o filtrování vody. Škoda, že jsem si ho nepřečetla dříve, mohla jsem ušetřit za balík šungitu, který jdu teď raději vyhodit. A ještě se zeptám, vadí pitné vodě sluneční svit? Množí se v ní pak rychleji bakterie?
  Moc Vám děkuji za Vaši práci.
  Hezký den.

  • Pěkný den, Kristýno. Rádo se stalo. 😉 Myslím, že šungit je ještě dobrá varianta, ten je docela levný.
   Co se slunečního svitu týče, tak ten opravdu pitné vodě neprospívá, neboť se v ní pak lépe množí bakterie, přesně jak píšete.
   Já moc děkuji za vaši zpětnou vazbu a motivaci do další práce.
   Hezký den i vám.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*