Domů » Jak na úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené

Jak na úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené

Vaše miminko už dávno odrostlo a rodičovská dovolená se blíží ke konci? Pokud se nechystáte navázat další mateřskou dovolenou, pak jistě přemýšlíte, co dál. Sama jsem v této situaci byla a za pár měsíců se v ní ocitnu zas. Možná se už těšíte, že odvedete ráno dítě do školky a vyrazíte na 8 hodin mezi dospělé lidi řešit záležitosti nesouvisející s rodičovstvím. Anebo si naopak vůbec nedovedete představit, že by vaše dítě mělo strávit celý den bez vás. Naštěstí jsou zde možnosti pro každého z nás, rozhodně není jeden univerzální postup, kterého bychom se měli nebo museli držet.

Návrat do pracovního procesu po rodičovské dovolené bývá spojen s velkými změnami pro celou rodinu a může tak představovat značnou výzvu. Jak si tento přechod usnadnit, znovu najít své místo v týmu a zvládnout nalézt rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem? Dobrá příprava vám může návrat do práce významně usnadnit. V tomto článku se dočtete mimo jiné, jaké máte právní nároky, jak efektivně plánovat návrat do práce a najdete zde i několik užitečných tipů a rad, jak si vše usnadnit.

Nechcete či nemůžete se zatím vrátit do práce?

Pojďme se nejprve podívat na situaci, kdy vám rodičovská dovolená končí, ale vy se zatím na návrat do pracovního procesu necítíte nebo by pro vás nyní znamenal velkou komplikaci.

Zákoník práce umožňuje zůstat na rodičovské dovolené do věku 3 let dítěte [1]. Ne vždy he ale možné den po třetích narozeninách našeho drobečka nastoupit do práce. Já si ku příkladu u staršího syna vůbec nedovedla představit, že by ve třech letech nastoupil do státní MŠ. Jednoduše na to ještě nebyl zralý (ani já), příliš alternativ v okolí nemáme, věděli jsme, že v dohledné budoucnosti budeme chtít druhé dítě, a navíc by mi ho tehdy s největší pravděpodobností do místní školky stejně nevzali, protože je říjnový a u nás mívají problém i děti narozené v dubnu. Jak tedy v těchto případech postupovat?

Rodičovskou dovolenou si prodlužte

Rodičovskou dovolenou si můžete prodloužit až do 4 let věku dítěte [2]. V tomto případě je třeba požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Zkuste se obrátit na personální oddělení vašeho zaměstnavatele, kde mohou mít pro tyto účely předpřipravený formulář, případně na internetu naleznete různé vzory. Zaměstnavatel pak může, ale také nemusí vaší žádosti vyhovět. Zaměstnavatel má právo rozhodovat o schválení či zamítnutí žádosti o prodloužení rodičovské dovolené podle svých firemních politik a potřeb. Nemá povinnost tuto žádost schválit, je to na jeho uvážení.

Pokud vás nic netlačí, prodlužte si rodičovskou dovolenou a užijte si ji o rok déle.

Dejte zaměstnavateli sbohem a nahlaste se na Úřad práce

Nesouhlasí-li zaměstnavatel s prodloužením rodičovské dovolené, nezbyde vám, než pracovní poměr ukončit. Pokud byste se totiž do zaměstnání nedostavili, z pohledu zaměstnavatele se jedná o neomluvenou absenci, která může být podnětem pro ukončení pracovního poměru.

V tomto případě se také můžete nahlásit na Úřad práce. Není to vaše povinnost, ale pokud již nepobíráte rodičovský příspěvek, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu pěti měsíců (nebo déle, pokud je vám více než 50 let) [3].

Výše rodičovského příspěvku je různá a závisí mimo jiné na tom, zda jste po dobu rodičovské pracovali nebo na způsobu ukončení pracovního poměru.

  • V případě, že jste po dobu rodičovské dovolené pro zaměstnavatele pracovali, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti první dva měsíce 65 %, v dalších dvou měsících 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 % předchozího příjmu [4].
  • Jestli jste však zaměstnání ukončili sami výpovědí nebo dohodou, podpora v nezaměstnanosti bude po celou podpůrčí dobu ve výši 45 % z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání [3].
  • A pokud jste byli “pouze” na rodičovské dovolené, nárok na podporu v nezaměstnanosti vám vzniká započítáním náhradní doby a odvíjet se bude od průměrné mzdy. Jedná se první dva měsíce o 15 % (pro představu v roce 2021 to bylo 5 192 Kč), další dva měsíce o 12 % (4 154 Kč v roce 2021) a zbytek doby 11 % (3 808 Kč v roce 2021) [4; 5].
  • Nárok na podporu v nezaměstnanosti vám vzniká i v situaci, kdy jste před nástupem na rodičovskou dovolenou nepracovali, nebo byl v průběhu rodičovské dovolené váš pracovní vztah ukončen. Zde se bude jednat o stejnou minimální podporu jako v předchozím bodě [5].

Co s rodičovským příspěvkem

Jak asi víte, rodičovský příspěvek není nijak svázán s vaší rodičovskou dovolenou a podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře na něj máte nárok do věku 4 let vašeho dítěte [6]. Pokud jste tedy doposud nevybrali jeho plnou výši, můžete si zbytek rozložit a pobírání rodičovského příspěvku tak prodloužit. Pravděpodobně vám bude měsíčně chodit jen pár stovek, ale prodloužíte tím dobu, kdy za vás zdravotní pojištění platí stát a nemusíte se nahlašovat na Úřad práce [5].

Návrat do původního zaměstnání

Nástup do původního zaměstnání vám může po rodičovské dovolené návrat do pracovního procesu významně usnadnit. Jedná se o prostředí, které znáte, nemusíte se zde tedy příliš zaučovat a hlavně na něj máte podle zákoníku práce nárok [7; 8]. A co víc, dokonce si můžete klást i nějaké požadavky, kterým musí zaměstnavatel vyhovět.

Nezapomeňte včas zahájit komunikaci se zaměstnavatelem o vašem plánovaném návratu do práce. Zjistěte, jaký je současný stav ve společnosti, jaké změny nastaly během vaší nepřítomnosti a jakým způsobem by měl probíhat váš návrat. Kvalitní komunikace vám pomůže získat přehled o tom, co se od vás očekává.

Nepodceňte přípravu na návrat do práce. Včas se ozvěte zaměstnavateli a v mezičase si zjistěte, co je ve vaší společnosti nového.

Přestože máte na návrat do původního zaměstnání plné právo, neocitáte v příliš příjemné pozici. Zaměstnavatel si po dobu vaší nepřítomnosti za vás musel najít náhradu, která je po těch letech pravděpodobně dobře zaběhnuta, a vy se nyní chystáte vše narušit (opět). Je tedy podstatné být dobře informováni o vašich právech a možnostech, které se vám nabízí. Pojďme se podívat, na co máte po ukončení rodičovské dovolené nárok.

Nárok na stejnou pracovní pozici

Pokud se do práce vracíte ihned po mateřské dovolené, musí vám zaměstnavatel držet vaši původní pozici. Totéž platí i v případě tatínků, kteří se vrací po rodičovské dovolené, kterou čerpali maximálně v rozsahu mateřské dovolené [7; 8].

Při návratu po rodičovské dovolené je to však trochu jinak. V tomto případě máte nárok máte na pozici, která odpovídá náplni práce ve vaší smlouvě se zaměstnavatelem [7; 8]. Nemůžete se tedy dožadovat původní pozice. Zároveň se ale nemusíte bát, že byste nastupovali na pozici vyžadující nižší kvalifikaci nebo vám hrozilo značné snížení platu.

Možnost zkráceného úvazku

Společně s pracovní pozicí máte samozřejmě nárok i na dříve sjednaný rozsah práce. Zároveň jste oprávněni požádat o zkrácený pracovní úvazek a zaměstnavatel vám v rámci svých provozních možností musí vyhovět. Požadovat můžete kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby [8].

Tento benefit vám umožní lépe skloubit práci a péči o dítě. To oceníte obzvlášť v začátcích, kdy si dítě ve školce teprve zvyká a může pro něj (i pro vás) být náročné, aby zde zůstávalo celý den. Můj starší syn třeba chodí do školky celou dobu pouze na dopoledne. Až nyní, kdy je předškolák, si za sebe dovedu představit, že by tam byl celý den, sám však nechce.

Nová příležitost v podobě nové práce

Když se rozhlédnu mezi maminkami ve svém okolí, větší část z nich nastoupila po skončení rodičovské dovolené do nového zaměstnání. Důvodů, proč se nevracet do původního zaměstnání, je celá řada. Možná jste už dříve uvažovali o změně zaměstnání. Možná by pro vás bylo náročné skloubit předchozí zaměstnání s péčí o dítě. A nebo jste se třeba se zaměstnavatelem bohužel nedohodli na oboustranně přípustných podmínkách pro nástup do práce. Tak či tak pro vás nová práce může představovat skvělou příležitost zkusit něco nového.

Nová práce může představovat skvělou příležitost zkusit něco nového.

Najít nové zaměstnání po rodičovské dovolené nemusí být úplně jednoduché. V první řadě si budete muset aktualizovat životopis (viz níže). Zároveň doporučuji si aktualizovat či založit také profil na profesní sociální síti LinkedIn. A pak už vám nezbyde než rozhodit sítě. Poptejte se mezi známými, mrkněte na portály s nabídkami práce. Také například na Facebooku můžete najít skupiny pro nabídky práce ve vašem okolí nebo pro vaše zaměření.

Než se pustíte do hledání, zamyslete se, co byste vlastně chtěli, co by vás bavilo, co můžete novému zaměstnavateli nabídnout a co od něj naopak očekáváte. Pokud je to možné, hledejte pracovní nabídky s flexibilní pracovní dobou a ideálně ve vašem okolí či s možností práce z domova. Důležitá je komunikace s potenciálními zaměstnavateli ohledně vašich schopností a požadavků.

Zahrnutí rodičovské dovolené do životopisu

Není třeba skrývat skutečnost, že jste byli na rodičovské dovolené. Tuto informaci můžete bez obav zařadit do svého životopisu nebo průvodního dopisu. Pokud jste nějakou dobu neaktualizovali své CV, je vhodné podívat se na příklady profesionálních životopisů online pro inspiraci a nápady.

TIP: Jak zahrnout rodičovskou dovolenou do svého CV

V sekci “Pracovní zkušenosti” může být rodičovská dovolená uvedena jako další pracovní pozice. Je vhodné zdůraznit, že jste se i nadále rozvíjeli ve svých dovednostech. Může to vypadat následovně:

Rodičovská dovolená (od – do)

  • V tomto období jsem se plně věnoval/a péči o dítě a svému osobnímu rozvoji.
  • Věnoval/a jsem se zdokonalování dovedností, které mohou být prospěšné pro mé budoucí působení (jazyky, kurzy, atd.)
  • Rozvíjel/a jsem schopnosti, jako je zvládání více úkolů najednou, řízení času a stresu, rozhodovací procesy.
  • Nabyl/a jsem nových pohledů a zkušeností, které mohou obohatit můj profesní život.

Práce z pohodlí domova

Jestli nedávná pandemie Covid-19 přinesla něco pozitivního, tak je to přenos práce do online prostředí. Co se dříve zdálo nemožné, dnes tak spousta lidí považuje za samozřejmost. Pro nás rodiče tím vzniká skvělá možnost pracovat a vydělávat si, i když jsme s dětmi doma.

Ať už se tedy vracíte do předchozího zaměstnání nebo hledáte nové, ptejte se po možnosti alespoň částečné nebo příležitostné práce z domova. Některé firmy dnes již dokonce fungují zcela online a zaměstnanci se osobně potkávají spíše výjimečně.

S nutností práce z domova musíte také počítat, pokud se chystáte na návrat do práce po nástupu vašeho dítěte do školky. Zde jsou totiž děti chtě nechtě vystaveny různým nemocem a bohužel se nezřídka stává, že je máte minimálně z počátku věčně doma nemocné. Náš starší syn první dva roky do školky víc nechodil než chodil, někdy byl doma nemocný i několik týdnů v kuse.

Při nástupu dítěte do školky se bohužel nastydnutím a dalším nemocem pravděpodobně nevyhnete.

Staňte se svým pánem

Dovolím si zmínit ještě jednu možnost, která se při hledání nové práce nabízí. Místo toho, abyste se nechali zaměstnat, můžete začít pracovat sami na sebe, tedy podnikat nebo být tzv. na volné noze. V tomto případě je třeba stát se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Z toho vám pak plynou určité povinnosti, které za vás jinak obvykle řeší zaměstnavatel. Mimo jiné musíte platit pojistné na důchodové pojištění a podávat Přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok [9].

OSVČ se může stát v podstatě každý. Stačí si podat žádost na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Potřebné informace naleznete přehledně na webu ČSSZ: https://www.cssz.cz/osvc-snadne-a-prehledne.

Tato cesta vám může poskytnout především potřebnou flexibilitu, která je při péči o děti důležitá. Rozhodně to ale není cesta jednoduchá a vhodná pro každého. Musíte vytvořit nabídku, tedy mít nějaké produkty či služby, a následně je dokázat prodat. Já vám nedokážu poradit, jak na to, od toho jsou jiní, jen vám doporučím, abyste si své případné podnikání předem dobře rozmysleli, než se do něj pustíte. Vždy je dobré mít nějaký záložní plán a počítat s tím, že nezačnete vydělávat ze dne na den. Zároveň si dejte dobrý pozor na různé podvodníky, kterými se to v posledních letech v této oblasti jen hemží.

Praktické tipy, jak skloubit práci s péčí o děti

Co si budeme nalhávat, skloubit práci a péči o děti je náročný úkol. Pokuste se si to alespoň trochu usnadnit v rámci vašich možností. Zde je alespoň pár tipů, které jsem nasbírala od jiných rodičů a které snad pomohou i vám.

Trvejte na svých požadavcích

Za předpokladu, že vám zaměstnavatel před nástupem do práce sliboval možnost práce z domova, flexibilní pracovní dobu atp., trvejte na tom, aby dostál svých slibů. Bohužel se v praxi setkáváme s tím, že zaměstnavatel sice předem tyto možnosti slíbí, ale pak se mu do jejich dodržování nechce. Ideální je, pokud je máte zahrnuty ve smlouvě, nebo jinak písemně potvrzeny.

Zároveň se ani nebojte klást požadavky, které vám práci spojenou s péčí o děti usnadní, přestože nebyly domluveny předem. Osobně věřím (možná naivně), že je pro zaměstnavatele výhodné vám vyjíst vstříc, pokud to pro něj znamená, že svou práci odvedete a nebudete uvažovat o změně zaměstnání.

Zapojte partnera/partnerku

Pokud je to jen trochu možné, pokuste se co nejvíce zapojit svého partnera/partnerku. Vždyť od toho je máte.

Pamatujte, že jste na práci i péči o děti dva (za předpokladu, že tomu není jinak).

Můžete se třeba střídat v tom, kdo vodí dítě do školky/školy. Některé páry to ku příkladu řeší tak, že jeden ráno vypraví děti a druhý tak může o to dřív do práce, odpoledne se pak vystřídají. Tímto způsobem mohou oba partneři pokrýt osmihodinovou pracovní dobu, samozřejmě za předpokladu, že zaměstnavatel umožňuje flexibilní příchody a odchody.

Nejen vy, ale i partner(ka) se může u svého zaměstnavatele poptat na možnost práce z domova. V praxi pak můžete některé dni vy chodit do práce a partner(ka) obstará děti a další dni se prostřídáte. Takto si můžete během 2-3 dní klidně napracovat smluvenou pracovní dobu.

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud jste jako já, těžko si říkáte o pomoc a snažíte se raději vše zvládnout sami. Přitom požádat o pomoc není žádná ostuda může nám to významně usnadnit život.

Zkuste zapojit prarodiče, nebo třeba sousedku, případně si sežeňte paní na hlídání. Mohou za vás například vyzvedávat děti ze školky/školy a na chvíli je pohlídat, než se vrátíte domů. Spousta lidí to udělá ráda, stačí se jen zeptat. A vy se tak nebudete muset stresovat, že nestihnete dítě vyzvednout, nebo že zůstává poslední hodinu ve školce samotné jen s učitelkou.

Pár slov na závěr

Přechod z rodičovské dovolené zpět do práce může být náročný. Roky strávené doma s dětmi našemu pracovnímu sebevědomí také zrovna nepřidají. S dobrou přípravou, plánováním, komunikací a podporou lze však rodinný a pracovní život úspěšně vyvážit. Mějte na paměti, že každý takový přechod je individuální a důležité je dělat to, co je nejlepší pro vás a vaše nejbližší. Hodně štěstí při vašem návratu do pracovního života!

Ať už se ohledně práce rozhodnete jakkoli, nezapomínejte, že nejdůležitější je čas strávený s dětmi.

Použité zdroje

[1] IX.1.1.2 Mateřská, otcovská a rodičovská dovolená. MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČESKÉ REPUBLIKY. Příručka pro personální agendu a odměňování zaměstnanců [online]. Dostupné z: https://ppropo.mpsv.cz/IX112Materskaarodicovskadovolena

[2] DVOŘÁKOVÁ, Martina. Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek. Právo pro všechny [online]. 2020. Dostupné z: https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/rodicovska-dovolene-rodicovsky-prispevek/

[3] Často kladené otázky. Úřad práce ČR [online]. Dostupné z: https://www.uradprace.cz/casto-kladene-otazky-2

[4] Výše podpory v nezaměstnanosti u rodičů po rodičovské dovolené se odvíjí od předchozí činnosti. ÚŘAD PRÁCE ČR. Ministerstvo práce a sociálních věcí [online]. 2014. Dostupné z: https://www.mpsv.cz/-/vyse-podpory-v-nezamestnanosti-u-rodicu-po-rodicovske-dovolene-se-odviji-od-predchozi-cinnosti

[5] MĚKOTOVÁ, Petra. Rodičovská dovolená a Úřad práce. Sociální poradna [online]. 2021. Dostupné z: https://socialni-poradna.eu/2021-rodicovska-dovolena-a-urad-prace/

[6] Státní sociální podpora. Ministerstvo práce a sociálních věcí [online]. Dostupné z: https://www.mpsv.cz/statni-socialni-podpora

[7] DVOŘÁKOVÁ, Martina. Návrat do práce po mateřské či rodičovské dovolené. Právo pro všechny [online]. 2021. Dostupné z: https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/navrat-do-prace-po-materske-ci-rodicovske-dovolene/

[8] VALOVÁ, Iva a Michaela MACKOVIČOVÁ. Návrat do práce po rodičovské dovolené a žádost o zkrácený úvazek. Holec, Zuska & Partneři [online]. Dostupné z: https://www.holec-advokati.cz/cs/navrat-do-prace-po-rodicovske-dovolene-a-zadost-o-zkraceny-uvazek/

[9] OSVČ. Česká správa sociálního zabezpečení [online]. Dostupné z: https://www.cssz.cz/osvc-snadne-a-prehledne

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*